Sözcü Plus Giriş

Mide küçültme ameliyatı diyabetten kurtarıyor

Tip 2 diyabet, yüzde 80 obeziteye bağlı gelişen ve en sık görülen diyabet türüdür.

Güncellenme: 23:51, 11/07/2016
Mide küçültme ameliyatı diyabetten kurtarıyor

Tip 2 diyabet, yüzde 80 obeziteye bağlı gelişen ve en sık görülen diyabet türüdür.  Hastaların yüzde 90'ı obezdir. Mide küçültme ameliyatıyla fazla kilolarından kurtulan bu hastaların yüzde 90'ında tam düzelme görülür…

14

Tüm dünyada yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam nedeniyle özellikle Tip 2 diyabete yakalanan kişi sayısının giderek arttığını belirten Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, son verilere göre ülkemizde diyabetli sayısının 7 milyon kişiyi aştığını söyledi. Op. Dr. Ergenç, “Tip 2 diyabette doku düzeyinde insüline direnç gelişir ve pankreasındaki insülin salınımı azalır. Mide küçültme ameliyatı olan hastalarda kilo verimiyle birlikte doku düzeyinde insülin direnci tamamen ortadan kalkar. Pankreas yağlanması kaybolur. Böylelikle şeker hastalığının tüm belirtileri ortadan kalkar. Hastalar sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürür ve ilaç kullanımını bırakır” dedi.

21

Türkiye'de 7 milyon diyabetli var

Op. Dr. Ergenç, mide küçültme ameliyatının şeker hastaları için kurtuluş yolu olabileceğini belirtti. Diyabetin kalp, böbrek, göz gibi hayati organ hasarları yanında, diyabetik ayak gibi uzuv kayıplarına yol açabildiğini ve yaşam koşullarını oldukça olumsuz etkilediğini belirten Ergenç, mide küçültme ameliyatıyla şeker hastalarının yüzde 90'ında tam düzelme görüldüğünü belirtti.

16