Milli yüzücüler bu şehirden çıkıyor: Denize kıyısı yok

Denize kıyısı olmayan şehirlerimizden birisi olan Gaziantep son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde gençlerini su sporları alanında yetiştiriyor.

Milli yüzücüler bu şehirden çıkıyor: Denize kıyısı yok

Gaziantep’in birçok bölgesine son yıllarda yaptırılan yüzme havuzlarında açılan kurslar sayesinde su sporlarına ilgi arttığı gibi, profesyonel sporcu sayısında da artış yaşandı.

Şehitkamil Belediye Spor Kulübü’nün yüzme branşı sporcularından Kaan Kara, son olarak İstanbul’da düzenlenen Türkiye Arena Kulüplerarası Kısa Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası Yıldızlar Bireysel müsabakalarında kulaç attı. Kara, 3 yıldır rekor kırılamayan 100 metre kurbağalamada, 01.02.38’lik dereceyle 15-16 yaş kategorisinde yeni rekorun sahibi oldu.

(FOTO: DHA)

“HEDEFİMİZİ HEP YÜKSEK TUTTUK”

Açtıkları kurslarda birçok kişinin yüzme öğrendiğini bunun yanı sıra milli sporcuların da yetiştiğini anlatan Şehitkamil Belediyespor antrenörlerinden Ali Göz, öğrencileriyle hedeflerini hep yükseklerde tuttuklarını vurguladı. Göz, “Yüzmede önce bölge karmalarına sporcu yetiştirdik. Daha sonra yıldızlar kategorisinde milli takıma sporcular vermeye başladık. Bu zamana kadar da yüzmede milli takıma 13 sporcumuzu verdik. Paletli yüzme branşında da 20 milli takım sporcumuz var. Bunun yanı sıra su topu branşında da 3 sporcumuz milli takımlara kaydedildi. Gaziantep ve bölgemiz adına milli takımlarda bu kadar çok sporcu ile yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

(FOTO: DHA)

REKOR KIRDILAR

Son yapılan şampiyonada kurbağalamada 3 yıldır kırılamayan rekoru kıran Kaan Kara ise ablasının tavsiyesi ile başladığı spora severek devam ettiğini söyledi. Kara, “Bu spora ablamın yönlendirmesi ile başladım. Yüzme havuzumuzun da destekleriyle bu seviyeye kadar geldim. İstanbul’da yapılan yarışlarda 100 metre kurbağalamada 15-16 yaş Türkiye rekortmeni sahibiyim. Yine 50 metre kurbağalamada da Türkiye rekorunun sahibiyim. Avrupa’da yapılacak olan yarışmalarda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Her Türk sporcusu gibi ben de olimpiyatlara katılmak ve ülkemi temsil etmek istiyorum. Denizi olmayan bir şehirde böyle başarılara imza atmak bizler için de büyük başarı” diye konuştu.

(FOTO: DHA)

Geçen yıl mili takıma seçildiğini söyleyen Barış Şahin ise “Yüzme sporuna 3’üncü sınıftayken başladım. Daha sonrasında antrenörlerim beni keşfetti ve spor hayatım bu şekilde devam etti. En büyük isteğim ve hedefim milli takımda şehrimi ve ülkemi temsil etmek” ifadelerini kullandı. (DHA)