Mini bıçakların ustası ‘Şirin Baba’nın gözleri bozuldu

Bıçak sanatındaki ustalığı ve yaptığı 1.5 santim uzunluğundaki minik bıçaklarla adından söz ettiren 'şirin baba' lakaplı Erdoğan Güzel'in gözleri bozuldu.

Mini bıçakların ustası ‘Şirin Baba’nın gözleri bozuldu

Sivas’ta 25 yıldır bıçak ustalığı yapan geliştirdiği bıçaklar ile ustalığı sanata dönüştüren ‘şirin baba’ lakaplı Erdoğan Güzel, bu günlerde mesleğini devam ettirmesini zorlaştıracak bir sağlık problemi yaşıyor.

Yaptığı dünyanın en küçük bıçakları ile adından söz ettiren ve Guinness Rekorlar kitabına aday olan Güzel’in minik bıçak merakı gözlerinin bozulmasına neden oldu.

Uzun zamandır 1.5 santim uzunluğunda bıçaklar üreten Güzel, yüzde 50 oranda görme yetisini kaybetti.

Bıçak sanatına aşık olan Güzel, görme yetisini tamamen kaybetme riskine rağmen mesleğini icra etmekten vazgeçmiyor. 1.5 santimlik kendi rekorunu kırıp 1 santim uzunlukta bıçaklar üretmeyi planlıyor.

“30 SANTİMDEN FAZLA YAKLAŞIRSAN…”

Yaptığı küçük bıçaklarla Guinness’e aday olduğunu hatırlatan Güzel, “25 senedir bu işi yapıyorum. Türkiye’nin en küçük bıçağını yaptım. Bunu şampiyon olmak, birinci olmak veya ödül kazanmak için yapmadım. Genç jenerasyona farkındalık oluşturmak için minik bıçaklar yaptım” dedi.

Güzel, gözleri konusunda kimsenin kendisini uyarmadığını belirterek, “Bizler hayatta yolumuzu deneme yanılma yöntemiyle bulduk. Üşüdükten sonra soğuğu, yandıktan sonra sıcağı öğrendik. 30 santimden fazla yaklaşırsan gözünü bozarsın diyenimiz olmadı. Şuan o küçük minik bıçakları ben mercek altında yaptım. Şu anda yaşım dolayısıyla gözümde sarı nokta var. Yüzde 50 görme kaybım var” diye konuştu.

“KENDİMİ ZORLARSAM 10 MİLİMİNİ YAPARIM”

Gözleri bozulsa da minik bıçak yapmaya devam edeceğini söyleyen Güzel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Minik bıçakları çok isteyen var. Zaten çalışma prensibim ticaretin üzerinde. Meraklısıyla koleksiyonculara çalışıyorum. Küçük bıçakları milim olarak yapamam da şunu rahatlıkla söyleyeyim mercek altında 15-20 kendimi zorlarsam 10 milimini yaparım. Belirli yaş grubundan sonra görme bozukluğu başlar. Sıfır araba alıyorsun 2-3 sene biniyorsun dördünce sene anahtar vuruyorsun. Ben bu arabaya 74 senedir biniyorum. Bu sıkıntılar olacak.” (İHA)

Hakan Ural'ın sağlık durumu hakkında yeni açıklama İlginizi Çekebilir Hakan Ural'ın sağlık durumu hakkında yeni açıklama Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'ten trafik kazası açıklaması İlginizi Çekebilir Camdaki Kız'ın Nalan'ı Burcu Biricik'ten trafik kazası açıklaması Paul Rudd, yaşayan en seksi erkek seçildiği için şaşkın İlginizi Çekebilir Paul Rudd, yaşayan en seksi erkek seçildiği için şaşkın

 

 

Loading...