Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Modanın çevreye ve sanatın köklerine yolculuğu
Modanın çevreye ve sanatın köklerine yolculuğu
Çevre dostu marka H&M, yeni koleksiyonu Conscious Exclusive ile doğayı koruyor
Yasemin CANDEMİR
Yaşam 3 Nisan 2016 - 02:04

Çevre dostu marka H&M, yeni koleksiyonu Conscious Exclusive ile hem doğayı koruyor hem de Gustave Moreau gibi sanatçıların çalışmalarından ilham alarak tarihin estetiğine sahip çıkıyor. Koleksiyonun yüzü olan, stil ustası Julia Restoin Retfoild'le konuştuk…
Koleksiyonun ilk adımı markanın Paris Louvre Sarayı'nda yer alan ‘Musee des Arts Decoratifs, Fashion forward-Three centuries of fashion' sergisine desteğiyle başladı. Geleceğe ve modanın geçmiş 300 yılına ışık tutan sergiden esinlenilerek Conscious Exclusive koleksiyonu hazırlandı. Tamamı doğa dostu, sürdürülebilir parçalardan oluşan gösterişli parçalar 7 Nisan'da tüketiciyle buluşuyor.

Kampanyanın tanıtımını Parisli sanat direktörü, stil ustası ve sürdürülebilirlik şampiyonu Julia Restoin Roitfeld üstleniyor. Julia yüzü olduğu koleksiyonla ilgili “Sanat ve moda tarihinden esinlenen bir koleksiyon oluşturma fikrinin dahice olduğunu düşünüyorum. Özellikle de, modanın geleceğini oluşturan yenilikçi sürdürülebilir malzemelerden yapılmış olması harika” diyor.

İleri düzeyde doğa dostu

H&M Kreatif Direktörü Ann-Sofie Johansson ise, “Bu koleksiyon ile sürdürülebilirlik fikrini ileri düzeylere taşıdık. Geri dönüştürülmüş camdan yapılmış boncuklar ve yapay elmaslar ya da geri dönüştürülmüş eski kot kumaşlardan üretilmiş bir malzeme olan “Denimite” gibi yenilikçi malzemelerle çalışarak, sofistike bir cazibeye sahip çağdaş stiller oluşturduk. Yenilikçi sürdürülebilir malzemelerin ve gösterişli işlemelerin kullanıldığı koleksiyonda referanslardan, şekillerden ve dokulardan oluşan katlar Art Deco stilinden esinlenen takılarla tamamlanıyor “ diye anlatıyor detayları.

Sanatsal ama modern bir gardırop

KENDİNE has ve yüzde yüz Fransız tarzı ile bilinen Julia Restoin Retfoild, çabasız ama bilinçli şıklığın vücut bulmuş hali. Bu dünyanın bir sakini olarak Julia, çöplerimizle ne yaptığımızdan, nasıl tükettiğimize, her küçük çabanın çevre üzerinde nasıl global bir etkisi olacağını biliyor. Özel tasarımları ve ne düşündüğünü kendisi ile yaptığımız kısacık sohbetin içinde buluyoruz…

– Moda sürdürülebilir olabilir mi?
Sürdürülebilirlik modayı üretmek ve modayı kullanma konusunda yaratıcı olabileceğimiz yeni bir alan. Eski kıyafetlerden yenilerini yaratmak, geri dönüştürülmüş camlardan kristal boncuklar yaratmak, yeni ve eskiyi birleştirmek ve ne alıp tükettiğimiz konusunda sorumlu olmak harika bir şey.
– Yüzyıllar boyunca Fransız modasını bu kadar çekici yapan şey nedir sizce?
Bu Conscious Exclusive koleksiyonu modern tonunu kaybetmeden tarihe muazzam bir yolculuk oldu. Koleksiyon son birkaç yüzyıldır Fransız modasını gündemde tutan gösterişi, ihtişamı ve detaya gösterilen özeni yakaladı. Modern Fransız modası öncesine kıyasla artık biraz daha abartısız belki ama büyük değişiklikler yaratan küçük detaylara merak hala sürüyor.

– Conscious Exclusive koleksiyonunu nasıl tanımlarsınız?
Conscious Excslusive koleksiyonu tarihi dokularla modern şekilleri birleştiren, her kadının farklı bir şekilde giyebileceği çok özgün bir koleksiyon. Eski tablolar, klasik tarihi motifler, keskin kesimli beyaz gömleklere ve bu gibi benzer parçalara işlenerek çarpıcı bir etki yaratıyor. Etrafta göreceğiniz tüm kıyafetlerden farklı gözüken bu giysileri giymesi eğlenceli ve herkesten farklı gözükmek her zaman için artıdır.

– Bu parçaları siz nasıl giyerdiniz?
Çok sevdiğim beyaz dantel elbiseyi kendi başına parlaması için bırakır, minimum aksesuarla kullanırdım. Bluzları ise beyaz bir etekle, siyah pantolonlarla ya da sanatsal bir etekle kombinlerdim. “Karıştırıp birleştirmek” giyinmenin doğası itibariyle sürdürülebilir bir şey çünkü daha fazla ürün tüketmeden değişik kombinler yaratmak anlamına geliyor.

Boticelli'nin tabloları gibi…

Koleksiyonun ağır elbiselerinde, gösterişli kaftanlarında ve heykelimsi eteklerinde akıcı ve kolay bir siluet görülüyor. Baskılar, sürpriz etkisi oluşturuyor ve elbiseleri göz yanıltıcı tablolara veya heykellere dönüştürüyor. Derin yakalı uzun balo elbisesinde mermer deseni kullanılırken, dökümlü elbise Botticelli'nin Three Graces tablosundan bir parçayla bezeniyor. Kısa elbiseler ve resimli bluzlar gösterişsiz ve sofistike bir etki yaratarak, günümüzle geçmiş arasında heyecan verici ve eklektik bir bağ oluşturuyor.

Fransız dokunuşu diye bir şey gerçekten var mı sizce?
Bu koleksiyonda bunu hissettiniz mi?
Kesinlikle var ve insanlar sürekli bunun hakkında konuşuyor. Ama bunu tanımlamayı oldukça zor buluyorum. Çabasız ama iddiası ve karizması olan şeyler benim gözümde “Fransız”ki sanatsal ama modern bir gardırop sağlayan Conscious Exclusive bunu yakalıyor.

 

Son güncelleme: 09:14 - 03.04.2016