Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Muğla İztuzu’nda çevrecilere jandarma engeli
Muğla İztuzu’nda çevrecilere jandarma engeli
İztuzu’ndaki DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) tesis alanına yapılmak istenen Ekolojik Kaplumbağa Hastanesi’ne karşı çıkan Dalyanlı çevrecilere bir destek de MUÇEP (Muğla Çevre Platformu)’ten geldi. Bölgede inceleme yapan çevrecilerin basın açıklaması yapmasına jandarma izin vermedi. Açıklama çay bahçesinde gerçekleşti.
Mustafa SARIİPEK
Yaşam 17 Haziran 2019 - 11:30

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nce İztuzu'ndaki DEKAMER'in yerine yapılmak istenen Ekolojik Kağlumbağa Hastanesi’ne karşı çıkan İztuzu Koruma Platformuna destek vermek amacıyla MUÇEP üyesi 60 kişi İztuzu'na geldi. Jandarmanın basın açıklaması izin verilmemesi üzerine açıklama bir çay bahçesinde gerçekleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce “İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Bakım İstasyonu ve Günübirlik Alan Ekolojik Tasarımı Fikir Yarışması” düzenlemiş, Dalyanlı çevreciler ve İztuzu Koruma Platformu (İKUP) projeye karşı çıkmıştı. MUÇEP üyeleri İKUP'a destek vermek için bölgede geldi. Datça, Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Dalyanlı 60 kişilik MUÇEP ekibi, DEKAMER'de incelemelerde bulundu. Ardından konuyla ilgili basın açıklaması yapmak isteyen ekibe jandarmanın izin vermemesi üzerine açıklama bir çay bahçesinde yapıldı.

PROJE YARIŞMASI DURDURULDU

İKUP sözcüsü Murat Demirci yaptığı açıklamada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yaptığı görüşmede projenin tamamı yerine olması zorunlu olanların İztuzu'nda yapılması teklifinin kabul edildiğini ve proje yarışmasının durdurulduğunu söyledi. Demirci, “Bugün için alınan eylem iznine rağmen Ortaca Belediye Başkanı MHP'li Alim Uzundemir'in kendilerinden eylemi ertelemelerini, kendisinin de bu konuyla ilgili uğraş verdiğini söyleyince eylemi 7 Temmuz'a erteledik” ifadelerini kullandı.

MUÇEP'E ÖZEL ŞARTLARLA İZİN

Demirci, Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan'ın MUÇEP'in orada incelemelerde bulunmasının bir sakıncası olmadığını, ancak incelemenin eyleme dönüşmesi ve basın açıklamasını yapılması halinde müdahale edeceklerini söylediğini belirtti.

MUÇEP AÇIKLAMASI

MUÇEP adına yapılan açıklamada, “Bu proje dünyanın göz bebeği gibi korunması için üzerinde titrediği İztuzu Kumsalı'nın yapılaşmaya açılması için büyük bir tehdit içeriyor. Proje her ne kadar ‘Ekolojik Kaplumbağa Hastanesi” şeklinde ifade edilse de, aslında 6 yıl önce yine verilen çevreci tepkisi nedeniyle iptal edilen projeden farklı değil. Proje, yine Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan ve mutlaka korunması gereken İztuzu Kumsalı'nı tüm koruma hükümlerini hiçe sayıyor. Kaplumbağa Rehabilitasyon Merkezi'nin yapılmasına karşı değiliz. İztuzu Kumsalı'nda yapılmasını istemiyoruz” denildi.

KARA VE DENİZDE EKOLOJİK YIKIM OLACAK

Açıklamada, şartnamedeki 5 bin metrekarelik otopark inşaatı ile orman ve sulak alanı kapsayan proje gerçekleştiği takdirde, İztuzu'nun hem karasal hem deniz ekosistemi üzerinde geri dönüşü olmayan ekolojik yıkıma neden olacağı kaydedildi.

KINIYORUZ

Orman alanın tahrip edilmesiyle IUCN kırmızı listesinde yer alan Likya Semenderlerinin yaşam alanında tahrip edileceğinin belirtildiği açıklamada, “MUÇEP'in faaliyetlerinden rahatsızlık duyan girişimlerinden rahatsızlık duyan Çevre Platformu'nun Dalyan'da buluşmasından, vereceği mesajlardan rahatsızlık duyan, basın açıklaması yapmamızı, toplantı özgürlüğümüzü engellemek için türlü baskılar uygulayan, demokratik haklarımızı kısıtlamaya, toplanma ve ifade özgürlüğümüzü baskı altına almaya çalışan girişimlerinizi kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Son güncelleme: 11:32 - 17.06.2019