Muhtardan köye dönüş yapanlara inek desteği

Artvin'de bir köy muhtarı göçün arttığı köylerinde hane sayısını arttırmak tarım ve hayvancılığı geliştirmek için köye dönüş projesi başlattı. Köyünü terk eden vatandaşlara köylerine geri dönmeleri koşuluyla büyükbaş hayvan desteğinde bulundu.

Muhtardan köye dönüş yapanlara inek desteği

Borçka ilçesi Küçükköy köyü muhtarı Ebubekir Kambur, köyden kente göçü önlemek için ilginç bir proje hazırladı. Bu sayede köydeki göçü önleyip tarım ve hayvancılığı geliştirmeyi planlıyor.

Köy muhtarı Ebubekir Kambur, ‘Köyler Yaşasın Projesi’ kapsamında köydeki hane sayısının artmasını tarım ve hayvancılığın gelişmesini hedeflediklerini ifade ederek iş insanlarından aldığı destekler sayesinde, köylerine dönmek isteyenlere büyükbaş hayvan desteğinde bulunduklarını söyledi.

3 YIL HAYVANI SATMAK YASAK

Muhtar Kambur, projede evi ve ahırı olan ve köy nüfusuna kayıtlı ihtiyaç sahiplerine öncelik vereceklerini belirterek “Büyüklerimiz, daha önce buralarda her evde hayvan besiciliğini yapardı ve evin geçimi sağlanırdı. Biz de köye dönüş projesi kapsamında göç eden köylümüzün hane sayısını artırmak için muhtarlığımızın bünyesinde böyle bir proje hazırladık. Proje son bulduğunda köydeki hane sayısını yükseleceğini, tarım ve hayvancılığı gelişeceğini umut ediyoruz” dedi.

Proje kapsamında 3 yıl hayvanı satmamak şartıyla ilk bağışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Kambur, “Projeye talep şimdiden fazla. Umarım köyümüz eski günlerine kavuşur” diye konuştu. (İHA)

Yarım asırdır hayvan dolduruyor İlginizi Çekebilir Yarım asırdır hayvan dolduruyor Celaleddin Harzemşah'ın öldürüldüğü yer bulundu İlginizi Çekebilir Celaleddin Harzemşah'ın öldürüldüğü yer bulunduLoading...