Sözcü Plus Giriş

Mutfakta yapılan hatalar

İyi yemek yapmak için taze ve kaliteli malzemeler ve güçlü bir damak şarttır. Ancak elinde en taze malzemeler olan, damağı en güçlü insanlar bile zaman zaman mutfaktan hüsranla çıkabilir. İşte mutfakta hemen hemen herkesin en az bir kez yaptığı hatalar...

null
Güncellenme: 14:47, 27/11/2017
Mutfakta yapılan hatalar

Pankek yaparken hamurun tamamen pürüzsüz olmasını, içinde hiç un topağı kalmasını istemiyor bunun için de var gücünüzle karıştırıyorsanız hata yapıyorsunuz. Çünkü aşırı karıştırma pankeklerin hava kabarcıklı yapısını öldürüyor ve lastik gibi olmasına neden oluyor. Bunun yerine birkaç topak kalmasına izin vermelisiniz.

mutfakta-yapilan-hatalar-2-custom

Et ya da köfte pişirirken daha kısa sürede daha fazla iş üretmek için tavanızı tıkış tıkış doldurmayın. Böyle yaptığınızda etiniz tam pişmiyor. Halbuki tavada boşluklar bıraksanız etin nemini salmasına ve her yerinin eşit pişmesine imkan tanımış olacaksınız.

mutfakta-yapilan-hatalar-3-custom

Dondurulmuş bifteklerinizi pişirmeden önce çözdürmeyin. Donmuş halde tavaya koyun. Pişme süresi azıcık daha uzun olsa da hem etin nemi içinde kalacak hem de aşırı pişme ihtimali azalacaktır.

mutfakta-yapilan-hatalar-4-custom

Tavanızı iyice kızdırmadan malzemelerinizi içine koymayın. Bu kural özellikle sebzeleri sotelemek, eti mühürlemek ve tavanın yapışmasını önlemek için hayati önem taşıyor. Tavanız ısındıktan sonra yağınızı koyup pişirmeye başlayabilirsiniz.

mutfakta-yapilan-hatalar-5-custom

Suyunuzu fazla kaynatmayın. Bazı tariflerde sıcak su, bazılarında ise kaynayan su ifadesi kullanılır. Sıcak su gereken tariflerde suyunuzu fokur fokur kaynar haldeyken kullanmak hatadır.

mutfakta-yapilan-hatalar-6-custom

Avokadoyla sos yaptığınızda dikkat etmeniz gereken bir püf noktası var: Avokado parçalarını ezmeden önce limon suyuna batırmalısınız. Böylece havayla temas ettiklerinde oksijenin etkisiyle kararmalarını önlemiş olursunuz. Ezdikten sonra biraz daha limon ekleyip lezzetini ayarlayabilirsiniz.

mutfakta-yapilan-hatalar-7-custom

Yumurta haşlarken suyuna bir çay kaşığı karbonat eklemeyi ihmal ediyorsunuz. Halbuki bunu yapsanız yumurtaların kabuklarının çok daha kolay soyulabildiğini göreceksiniz.

mutfakta-yapilan-hatalar-8-custom

Fırında makarna yaparken makarnaları tepsiye koymadan önce tamamen pişirirseniz, fırından çıktıklarında tüm diriliklerini kaybedeceklerdir. Bunun yerine birazcık haşlayıp pişme sürecinin kalanını fırına bırakın. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

mutfakta-yapilan-hatalar-9-custom

Çikolatayı eritirken çok fazla ısıttığınızda pürüzsüz bir kıvam elde etmeniz neredeyse imkansızdır. O yüzden ocağı ne kadar açtığınıza dikkat edin. Bu işlemi mikrodalga fırında yapıyorsanız, 20-30 saniyede bir fırından çıkarıp karıştırmayı ihmal etmeyin.

mutfakta-yapilan-hatalar-10-custom

Çırpılmış yumurta yaparken sütü abartmanıza gerek yok. Eğer taze ve doğal yumurtalarınız varsa çırpılmış yumurtanız zaten güzel olacaktır. Sütsüz bile yapabilirsiniz.

mutfakta-yapilan-hatalar-11-custom

Fırından çıkmış tavuk üzerinde tüten dumanıyla çok çekici görünüyor olabilir. Ancak parçalamadan önce 15 dakika sabredip dinlenmesine izin vermelisiniz. Böyle yaparsanız etin suyu ve lezzeti içinde kalır. Aksi takdirde keser kesmez akar gider.

mutfakta-yapilan-hatalar-12-custom

Pizza yaparken hamuru oklava ya da merdaneyle açmak büyük hata. Bu durum hamurun sertleşmesine neden oluyor. Profesyoneller pizza hamurunu havaya atarak açar ama siz bunu yapamayacaksanız ellerinizle çekiştirerek açmaya çalışın.

mutfakta-yapilan-hatalar-13-custom

Kurabiye yaparken şeker, yağ ve yumurtayı karışana kadar çırpıp bırakmayın. Çırpma işlemini 3 ila 5 dakika kadar dürdürüp yağınızla şekerinizin kremamsı bir kıvam almasını sağlamalısınız. Böylece kurabiyeleriniz kıyır kıyır olacaktır.

mutfakta-yapilan-hatalar-14-custom