Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mutlu bağırsaklar için hayati tüyolar
Mutlu bağırsaklar için hayati tüyolar
Bağırsak (kolon) kanseri sık görülen kanser türlerindendir. Bu hastalıktan en çok hatalı beslenme alışkanlıkları ve obezite sorumlu tutulur… Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yanar, kolon kanserinden korunma, tarama ve tedavi yöntemleri ile beslenmenin önemini anlattı.
Yaşam 13 Ocak 2018 - 02:39

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yanar

Sebepleri nelerdir?

Kalın bağırsak kanserlerinin yüzde 90'dan fazlası önceden gelişmiş poliplerden kaynaklanır. 50 yaş öncesi polipler nadir görülmekteyken 50 yaşından sonra polip görülme oranı, dolayısıyla da kanser oranı artar. Yağdan zengin, posadan fakir beslenme alışkanlığı, ailede birinci derece akrabalarda kolon kanseri bulunması, ülseratif kolit, iltihabi bağırsak hastalıkları kolon kanseri riskini artırır.

buyuk_1

Belirtilerine kulak verin!

Kansızlık, kabızlık, ele gelen kitle, makattan kanama, dışkıda kan, büyük abdest incelmesi, büyük abdest düzenin değişmesi, tuvalette rahatlayamama, 15 günden uzun karın ağrısı…

oneri-ciddiye-al

Erken tanı nasıl konulabilir?

Kolorektal kanser taramasında en yararlı yöntem kolonoskopik incelemedir. Hedef, kanser gelişebilecek polipleri kolonoskopide çıkartmak olmalıdır. Bu nedenle ailesinde kalın bağırsak kanseri olmayanlarda 50 yaşında ilk kolonoskopi yapılmalı, normal saptanması durumunda on yıl arayla kolonoskopi tekrarlanmalıdır.

belirtiler

Bu önerileri ciddiye alın

– Düzenli tarama testleri yaptırın.

– Haftanın 4-5 günü orta şiddette egzersiz yapın.

– Posadan zengin, yağdan fakir, protein ağırlıklı olmayan bir beslenme düzeni uygulayın.

– Sigara ile alkolden uzak durup ideal kilonuzu koruyun.

– Akdeniz diyeti kanser ve damar tıkanıklığına bağlı ölümleri azalttığı bilimsel çalışmalar için bu diyeti uygulayabilirsiniz.

kanser

Tedavisi mümkün mü?

Standart tedavi yöntemi cerrahidir. Ancak ameliyat esnasında tümörle birlikte bir miktar sağlam kolon dokusu ve etraf lenf bezlerinin çıkarılması hayati önem arz eder. Cerrahi işlem bu konuda deneyimli cerrahlarca uygulanmalıdır. Günümüzde laparoskopi ve robotik cerrahi yöntemiyle karında kesi yapmadan bu ameliyatlar yüksek başarı oranıyla gerçekleştirilmektedir.