Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mutlu olmak için çabalamayın! (Dünya Mutluluk Günü)
Mutlu olmak için çabalamayın! (Dünya Mutluluk Günü)
Her yıl 20 Mart, Dünya Mutluluk Günü olarak kutlanırken, bilim de mutluluğun formülünü aramaya devam ediyor. Bu araştırmalardan biri de mutluluğun, mutluluk için çabalamakla gelip gelmediği sorusunu yanıtlıyor. İşte Amerikan bilim dergisi Psychonomic Bulletin &Review'de yayımlanan araştırmanın sonuçları...
Yaşam 20 Mart 2018 - 11:59

Bilimin mutluluk hakkındaki çalışmaları devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırma ise genel kanıyı yanlışlar nitelikte. Buna göre mutluluk için çabalamak mutluluk getirmiyor. Bilim insanlarına göre mutlu olmak için çabaladığımız sürece negatif bir sarmala doğru sürüklenebiliriz.

İnsanlığın var olma sebeplerinden biri olarak görülen mutluluk, her insana göre değişen bir tanıma sahip. Peki mutlu olmak için ne yapmalı. Yeni bir bilimsel çalışmaya göre, mutluluk için çabalamak tam aksi yönde bir etkiye sahip olabilir.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre yapılan araştırma, Birleşmiş Milletler’in 2013 yılında dünya genelindeki insanların yaşamlarında mutluluğun önemine dair farkındalığı artırmak için ilan ettiği 20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü öncesi yayımlandı.

MUTSUZ EDEN BASKI: YETERLİ ZAMAN YOK!

stres

Sonuçları Amerikan bilim dergisi Psychonomic Bulletin &Review’de yayımlanan araştırmaya göre, mutlu olmak için çok fazla çaba gösteren ve çok sayıda faaliyette bulunan insanlar, negatif bir sarmalın içerisine düşebiliyor ve bu sarmaldan eskisine göre daha mutsuz olarak çıkıyor. Buna neden olarak söz konusu kişilerin bu faaliyetler için yeterli zamana sahip olmadığı hissine kapılması ve zaman baskısı hissetmesi gösteriliyor.

Rutgers ve Toronto üniversitelerinden bilim insanlarının ortaklaşa yürüttüğü dört internet araştırmasına 100 ila 300 kişi katıldı.Araştırmaya katılanlar mutlu olmak adına çabalamak ve çeşitli faaliyetlerde bulunmak zorunda hissettikleri için zaman kaybı yaşadıkları şikayetinde bulundu.Buna karşın kendisini mutlu olarak gören kişilerin ise daha az zaman kaygısı olduğuna dikkat çekildi.