Mutlular üretir mutsuzlar kıskanır

Betül Arım, 40 yılı aşkın süredir sahnede. Tiyatro oynuyor, anlatıyor ve neşe saçıyor... Barışın, huzurun ve mutlu bir hayatın nasıl mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Hayatında ve ülkede mevcut olan sorunların nasıl aşılacağının formülünü son oyunu ‘Dışarıda Hiçbir Şey Var’ ile veriyor…

Mutlular üretir mutsuzlar kıskanır

– ‘Dışarıda Hiçbir Şey Var' oyununu sahnelemeye nasıl karar verdiniz?

Her şey 14 yaşından itibaren arkadaşlarımın beni Güzin Abla sanmalarıyla başladı. Ben de bu durumu sorgulamaya başladım ve tiyatroya başladıktan sonra “Niye yaşamı bir sanat haline dönüştürmeyelim?” dedim. İşte bu oyuna da böyle karar verdim.

– Kendiniz olma mücadelesi size neler kazandırdı?

Sizden çok farklı kişiler bile bir müddet sonra sizi kabullenmeye başlıyor. En önemli konu, söylediğinizle yaptığınızın aynı olması.

mur_2857

Çok acı çektim…

– Farklılıklardan bahsetmişken gelelim oğlunuz Mehmet Ali Alabora'ya… Oğlunuz farklılıklara tahammül edemeyenler tarafından baskıya uğradı…

Mehmet Ali çok saygı duyduğum bir birey. Ona öğrettiklerimin bin katını ondan öğreniyorum. Tabii ki yaşanılanlar kolay olmadı. Bu süreçte ben de çok acı çektim. Benim kötü düşünme genimi almışlar. Fakat ötekileştirme, ayrıştırma gibi şeyler önyargılardan doğuyor.

– Oyununuzda affetmek konusuna da değiniyorsunuz…

Baba baskısı sonucu intihara kalkıştım. Tek düşüncem babamdan intikam almaktı. Tabii sonra çok pişman oldum. Babamı bana aşıladığı kitap okuma alışkanlığı sayesinde affettim. Kitapta “affetmek, karşımızdakini cezalandırma ihtiyacından vazgeçip, kendimizi, özgür bedenimizi özgür bırakmak” diyordu.