Mutluluğa dair yanlış algılar

Tüm insanlar için geçerli tek bir mutluluk reçetesi yok. Fakat mutluluk anlamında yanlış olduğu halde doğru kabul edilen bazı algılamalar var.

Mutluluğa dair yanlış algılar

Hedeflemek sahip olmayı hızlandırır

Mutluluk bir hedef değil, yaşantıya dair bir süreçtir. O nedenle mutluluğu amaç edinmektense, iyi bir yaşam için bilinçli olarak yapılan aktiviteler ve seçimler bize doğal olarak mutluluk verir.

hedef

Alternatifler beni mutlu eder

Tüketim toplumu olduğumuzdan, çeşitli eşyalara sahip olmanın bizi mutlu edeceğini düşünebiliriz. Oysa fazla seçenek sahibi olmak karar vermek anlamında bizi yorabilir.

zengin-para

Zengin ve mutlu

Para sahibi olmak, temel ihtiyaçların karşılanmasına destek verdiğinden dolaylı olarak mutluluğu da etkiler. Temel ihtiyaçların ardından sahip olduğunuz parayı eşya satın almak yerine deneyim edinmeye harcarsanız, daha mutlu olabilirsiniz.

dogustan-mutlu-mutsuz

Doğuştan mutlu ya da mutsuzsun

Bazı insanlar genetik açıdan mutlu olmaya diğerlerinden daha eğilimlidir. Bu oranlar, mutluluğun kontrolümüz dışında olduğunu göstermez.

Stresten arınmışsanız…

Mutlu insanların yaşamında da stres faktörleri bulunur. Fakat bu insanların yaşama bakış açıları çok daha farklı olduğundan daha mutludurlar.