Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Nano-makine kanserli hücreleri matkap gibi delecek paylaşan: Sozcu
Nano-makine kanserli hücreleri matkap gibi delecek
Kansere yönelik tedavi için yapılan nano moleküle dair ayrıntılar bilim dergisi Nature’da yayınlandı. Kanser tedavisinde nano teknolojiden yararlanılarak geliştirilen nano moleküller kansere bağlı ölüm oranlarını ciddi ölçüde azaltabilir.
Yaşam 29 Eylül 2017 - 12:17

ABD'de yer alan Rice Üniversitesi öncülüğünde geliştirilen kansere karşı nano teknoloji tedavisine dair çalışma bilim dergisi Nature'da yayınlandı. Makaleye göre kanserli hücreleri ışıkla yönlendirilerek bulan nano moleküller kanserli hücrelerin zar yapısında delikler açarak hasarlı hücreleri 1 ila 3 dakika içerisinde imha ediyor. Durham Üniversitesi’nde bulunan bir laboratuvar testinde örnek prostat kanseri hücresi bu yöntemle yok edilirken; nano makine moleküller kanseri hücrelerin zarlarını saniyede 3 milyon kere dönerek deldi.

‘Işıkla çalışan makine molekül tedavilerde çığır açabilir’

Araştırma ekibinde yer alan uzmanlar kanser hücrelerinin tipine göre farklı tarzı motorize moleküller ürettiklerini belirtti. Geliştirilmeye açık olarak belirtilen bu sistem hakkında konuşan doktor Robert Pal şu ifadeleri kullandı: “Makine moleküller sayesinde kanser tedavilerinde çığır açılabilir, ölüm oranları azaltılabilir.”

 

Son güncelleme: 12:21 - 29.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.