NASA yetkilisi: ‘Dünya’ya gezegen çarpmayacak’

NASA'nın üst düzey yetkililerinden olan astrofizikçi David Morrison, dünyaya çarpacak gezegen hakkındaki söylemlere yönelik açıklama yaptı. Morrison'a göre böyle bir gezegen bulunmuyor.

Dünyaya çarpacak gezegen hakkında internet sitelerini temel alan söylemlere karşı konuşan NASA yetkilisi kıyamet senaryolarının komplo teorilerden oluştuğunu açıkladı. Nibiru, Marduk ya da Planet X olarak adlandırılan ve dünyaya çarpacağı söylenen gezegen hakkında konuşan Morrison, SETI Institute’in internet sitesindeki sesli yayınına konuk oldu. Morrison, her hafta birçok kişiden telefonuna aramalar yapıldığı belirterek; “Ne yapmalıyım, korkuyorum sizce işe gitmem gerekiyor mu; yoksa kıyamet kopacak diye evde mi oturmalıyım şeklinde her gün telefonuma aramalar geliyor” dedi. Morrison dünyaya çarpacak gezegen diye bir şey olmadığını program içerisinde yineledi. NASA yetkilisi, söylentilerin ilk olarak ortaya çıktığı 2008 yılında da Nibiru gezegeni diye bir şeyin olmadığını ve bunun bir internet dedikodusu olduğunu belirtmişti. Morrison böyle bir gezegenin var olması hâlinde diğer gezegenlerin yörüngelerini de bozacağını söylüyor.

Komplo teorisyeninin iddiaları

2012 yılında birçok komplo teorisyenin dile getirdiği Nibiru (Marduk) gezegenin dünyaya çarpacağı dair kitaplar da yazılmıştı. Ünlü komplo teorisyeni David Meade’in “Planet X” kitabı bu iddiaları Nibiru’nun Ekim 2017’de dünyaya çarpacağı ve gezegeni yok edeceğine yönelik söylemlerle tekrar gündeme getirdi.

Dev siyah bir gezegen keşfedildi İlginizi Çekebilir Dev siyah bir gezegen keşfedildi