Sözcü Plus Giriş
GALERİ NASA'dan çarpıcı fotoğraflar 24 Şubat 2017 03:10
1 Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA), Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jupiter’i araştırmak üzere fırlattığı Juno Uzay Aracı, gezegenin ender görülen güney kutbunun fotoğrafını yayınladı.
2 620 milyon kilometre uzaklıktaki Jüpiter’e ait son kompozit fotoğraf 2 Şubat tarihinde, Juno aracı dev gezegenin 102 bin 100 kilometre altından geçtiği sırada çekildi.
3 Bilim adamı Roman Tkachenko ise, Juno’dan gelen verileri işleyerek bu muhteşem görüntüyü oluşturdu.
4 Gezegenin, alışılageldik enine şeritli halinin tam aksi yönünde görüldüğü fotoğrafta, kaotik bulut formları son derece dikkat çekici olarak görülüyor.
5 İşte o kare...
6 Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay aracı "New Horizons" (Yeni Ufuklar) tarafından çekilen, "gizemli gezegen" olarak bilinen Plüton'un yeni fotoğraflarını yayımladı. Plüton'un son fotoğraflarında gezegenin yüzeyinde kum tepecikleri olduğu sanılan yükseltiler, vadiler ve yüzen buz kütleleri olduğu görülüyor.
7 NASA'nın geçen ay sonunda yayınladığı fotoğraflarda da Plüton'un bazı bölgelerinde hareket eden buz kütleleri ve etrafında puslu bir katmanın bulunduğu görülüyordu.
8 Southwest Research Institute'de (Güneybatı Araştırma Enstitüsü) görevli bilim insanı Alan Stern, yeni fotoğraflarla ilgili olarak, "Plüton, bize Güneş Sistemi'nde rastladığımız her şeyle rekabet eden yeryüzü şekillerinin çeşitliliğini ve zorlu süreçleri gösteriyor" ifadesini kullandı.
9 "New Horizons" ekibinden araştırmacılar daha önce Plüton'da dağ benzeri yapıların bulunduğunu ve buzlarla kaplı dağların 3 bin 400 metrelik yüksekliğe sahip olduğunu açıklamıştı. Dağların yaşının 100 milyon yıldan daha genç olduğunu tahmin eden araştırmacılar, "Bu da cüce gezegenin jeolojik olarak aktif olduğunu gösteriyor" değerlendirmesi yapmıştı.
10 Güneş Sistemi'ndeki yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan "New Horizons", 9 yıl 6 aydır görev yapıyor. New Horizons, Plüton dışında uyduları Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra'da da keşiflerde bulunuyor.
11 Hubble teleskobuyla UGC 11411 galaksisi
12 Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli astronot Scott kelly, 18 Haziran akşamında bu fotoğrafı paylaştı ve altına "83. gün, Bizim galaksimiz 250 mil uzaktan" yazdı.
13 Uluslararası Uzay İstasyonundan dünyaya bakış
14 50 milyon yıl uzaklıktaki kara delik