Nazarköy’e Çin nazarı değdi

İzmir’e bağlı Nazarköy’deki boncuk üretimi durma aşamasında... Bölgedeki atölye sayısı 18 imalatçıdan 5’e, yıllık üretim de milyonlardan 200 binlere düştü. Piyasayı ise Çin malları sarmış durumda. Üretici, emeğinin karşılığını alamamaktan şikayetçi.

Nazarköy’e Çin nazarı değdi

İzmir Kemalpaşa'ya bağlı Nazarköy'de uzun yıllardır gerçekleşen boncuk yapımı neredeyse durma noktasına geldi. Yüzlerce çeşit boncuğun yapıldığı bölgede camı bin 200 derece sıcaklıkta eriten ustaların şekillendirip renklendirdiği atölye sayısı 18 imalatçıdan 5'e, yıllık üretim de milyonlardan 200 binlere düştü. Türklerin eski Şaman inancından gelen nazar boncukları halk arasında insanı kötü güçlerden koruduğu düşünülüyor.

Günümüzde bu inanç zayıflasa da süs ürünü olarak nazar boncukları sıkça tercih ediliyor. Ancak köydeki imalatçılar cam bulmakta sıkıntı çekerken piyasayı Çin malları sarmış durumda. Nazarköy'de 2004 yılında açılan kurslara katılan kadınlar ürettikleri boncuk maliyetlerinin ikiye katlandığını, fakat satışlarda rakamların aynı oranda yükselmediğinden şikayetçi. Mesleğin en büyük tehlikesi ise sürekli keskin ışıklı kor ateşe bakmak… Bu durum körlüğe yol açabiliyor…

Köyün çarşısı boncuk satan iş yerleriyle dolu.

“KÖYÜMÜZÜN YÜZDE 80'İ BU İŞTEN EKMEK YİYOR”

Nazarköy'ün çarşısı baştan sona boncuk satan tezgah ve iş yerleriyle dolu. Esma Özşahin bu işin kursunu görmüş isimlerden biri. Boncuk işinin ciddi anlamda zor günler yaşadığını, yapılan masrafı çıkarmakta zorlandıklarını belirten Özşahin şunları söyledi:

* 25 seneden bu yana eşim ve oğlumla birlikte boncuk işiyle uğraşıyoruz. Ürettiğimiz boncuğumuzu hiçbir zaman gerçek değerinde satamadık. 2000 yılında Çin boncuğu çıktı ve biz burada hepimiz geriledik. Köyümüzün yüzde 80'i bu işten ekmek yiyor.

* Çok iyi konumdan şu anda kendi ürettiğimizi kendi tezgahlarımızda satar hale geldik. Malzeme fiyatları yüzde 100 arttı ancak biz ürettiğimiz malımıza o kadar yüksek zam yapsak aç kalırız.

Köyde kurs görerek ustalık belgesi sahibi olan bir diğer isim ise Zennure Şahin… Bu işi eşinin 40, kendisinin de 17 yıldır yaptığını belirten Şahin şöyle konuştu:

* Eşim 40 yıl boyunca direkt ateşle karşı karşıya çalıştığı için artık gözleri görmüyor.

* Yapacağı boncuğu göremediği için de bu işi artık bırakmak zorunda kaldı. O günden bu yana kolye, bilezik yapıyorum. Bölgemizde eşim gibi kör olan ustalar var.

Loading...