Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ne tasarlıyorsam kendim için…
Ne tasarlıyorsam kendim için…
Dünyaca ünlü genç tasarımcı Zeynep Tosun ŞIK’a konuştu...
Yaşam 25 Nisan 2016 - 03:18

Lady Gaga için tasarladığı sarı elbiseyle adını tüm dünyaya duyuran genç modacı Zeynep Tosun, “Çocukken arkadaşlarım rüküş diyerek benimle dalga geçerlerdi. Şimdi ise onları ben giydiriyorum” dedi. Son koleksiyonuyla Türkiye'nin dört bir yanındaki pek çok kadına istihdam sağlayan Tosun, kadınlara yönelik projelerini ve hedeflerini ilk kez anlattı.

RÖPORTAJ: Nil SOYSAL   FOTOĞRAFLAR: Mert ARISLAN

Zeynep Tosun'la onu bir dünya markası yapan öyküsünü konuşmak için buluştum. Modanın içine doğmuş bir isim olduğu düşünüldüğünde, yakaladığı başarı aslında hiç de sürpriz değil…

– Bir Türk kızı çıkıyor ve dünya devleri arasından sıyrılıp moda dünyasına adını kazıyor! Genç yaşta nasıl bu kadar başarılı oldun?
Aslında çok genç değilim; yaşım 34. Modaevimi açtığımda 28 yaşımdaydım. 2009'da markamı kurduğumda tek bir hedefim vardı, dünyaya açılmak. Çok yol kat ettim belki ama gidecek bir o kadar daha yolum var.

ÇEVREMİ DEĞİŞTİRDİM

– Sence meslektaşlarından seni ayıran ne?
Aslında ne tasarlıyorsam kendim için tasarlıyorum. Farkım da bu galiba. Çünkü eskiden tasarımlarım daha çok couture oluyordu; düğün-dernek çoktu ama artık pek yok. Giyinip kuşanıp gidilmesi gereken yerlere çok fazla takılmıyorum. O çevrem giderek daraldı. Aslında biraz da bilinçli olarak değiştirdim çevremi…

– Couture deyince son 10 yıla damga vuran isimlerden biriyken neden değiştirdin çevreni?
Çünkü çok sıkıldım! Gidip bu tip ortamlarda görünsem, işim için iyi olur ama sevmiyorum. Ben daha kreatif insanların olduğu yerlerde dolaşmayı seviyorum. Onlardan besleniyorum.

DAYATMALARA KARŞIYIM

– Tasarımların kadar tweetlerinle de ünlüsün sen. Özellikle Gezi eylemlerinde sosyal medyanın gündemini oluşturmuştun…
Bizler başkalaştırıldık ve benim tepkim o başkalaştırılmayaydı. Politikacılar işlerini iyi yapmadıkları için biz de protesto ediyoruz. Türkiye'de yaşamın her alanında toplumun dayattıkları yaptırılmak isteniyor. Bu dayatmada özellikle kadınlar çok eziliyor. Ezilen kadınlara elimden geldiğince iş imkanı sağlıyorum. Mor Çatı Derneği için tişört tasarlıyorum. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'yle ortak proje yürütüyorum. Hedefim bütün kadın dernekleriyle çalışmak.

LADY GAGA'NIN STİLİSTİ ARAYINCA BİRİ BENİ İŞLETİYOR SANDIM!

– Giydirdiğin kişiler arasında dünyaca ünlü isimler de var. Mesela Lady Gaga seni nasıl buldu?
Lady Gaga'nın stilistinden mail geldi; ben buna inanamadım. Bir hafta geçti, aynı mail tekrar geldi. Yine inanmadım ama altı ay sonra yeniden gelince işe uyandım. Meğer klip çekimi için elbise istiyorlarmış! Eteklerim tutuştu tabii. Kıyafetleri gönderdim ama şansıma klip iptal oldu. Londra'daydım, Türkiye'ye döneceğim diye kıyafetleri topluyordum ki Lady Gaga'nın stilistinin asistanı geldi. O sırada, Lady Gaga'nın giydiği sarı elbise de elimde. Bana baktı ve “Valize koyma, ben bunu göstereceğim Lady Gaga'ya” dedi. Hiç ümidim yoktu ama verdim elbiseyi. İki gün sonra da giymez mi; acayip sevindim!
O sarı elbiseyle dünyaya açıldım.

GİYİNMEYE AYAKKABIDAN BAŞLARIM

– Tasarımcı olarak kadınlara şık giyinmenin püf noktalarını nasıl anlatırsın?
Şık giyimin ya da modayı takip etmenin çok parayla ilgisi yok; stil sahibi olmanız yeterli. Ben de ikinci el mağazalardan besleniyorum. Sadece ayakkabıya verdiğim paraya acımıyorum çünkü ne kadar kaliteli bir elbise giyerseniz giyin, ayakkabınız kalitesiz ise her şeyi mahvedersiniz. Ben giyinmeye ayakkabıdan başlarım çünkü güzel bir ayakkabının üstüne çuval da giyseniz şık görünürsünüz.

Son güncelleme: 08:10 - 25.04.2016