Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ned Pamphillon, İngiltere’de ‘Bağımsızlık Benim Karakterimdir’ konulu sergi açtı
Ned Pamphillon, İngiltere’de ‘Bağımsızlık Benim Karakterimdir’ konulu sergi açtı
Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet, Anıtkabir, İstanbul ve donanma temalı yağlı boya resimler yapan İngiliz ressam Ned Pamphillon, İngiltere'de "Bağımsızlık Benim Karakterimdir" konulu bir sergi açtı. Sergi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci olan Brexit etkinlikleri kapsamında sanatseverlerle buluşuyor. Coney Weston belediye binasında açılacak sergide 20 yağlı boya tablo sergisinde Atatürk ve Türkiye temalı 6 eser bulunuyor.
Yaşam 29 Ekim 2019 - 10:20

İngiltere'de yaşayan ama yılın bir bölümünü aşık olduğu şehir İstanbul'da geçiren ressam Ned Pamphilon, Avrupa Birliği'nden sancılı bir ayrılma süreci yaşayan ülkesinde Atatürk'ün “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” konulu bir sergi hazırladı. Ned Pamphillon’un bu sergiyle hedeflediği şey ise İngiltere halkı ile ülkeyi yönetenler arasındaki düşünce farklılığı nedeniyle tamamlanamayan Brexit sürecine katkı vermekti.

İngiltere'de yaşadığı Burry St. Edmunds Coney Weston şehrinin belediye meclis binasında yalnızca bir gün açık olacak sergi için Pamphillon, İngiliz politikasının önde gelen isimlerinden Nigel Farage ve Brexit için çalışan politikacıların tablolarını resmetti.

Yaşadığı doğu İngiltere ile ilgili de farklı eserler üreten sanatçı, Mustafa Kemal Atatürk'ün 100 yıl önce “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünü çok sevdiğini ve hayatı boyunca örnek aldığını söyledi. Pamphillon, “Brexit'i destekliyorum. Ancak tam bağımsız ülkeler kendi yaşam şekillerini üretebilir. Ben amaçsızca Mustafa Kemal'e hayran birisi değilim, okuyun kendi yazdıklarına bugün yanına yanaşabilecek lider yok, sanata bakış açısını ele alın, bir opera oyunu için Ankara'da yaptıklarını inceleyin, onu daha iyi anlarsınız. Arkadaşlıklarını inceleyin, entelektüel kültürü hakkında bilgi sahibi olun ve yeter ki onu iyi anlayın ve anlatın” dedi.

Sanatçının yaptığı 20 eser içinde 6 tanesi Atatürk ve cumhuriyetle ilgili. Pamphillon'un ünlü “Atatürk'ün Gözleri” ve “Atatürk Gülümsüyor” tabloları serginin en önemli eserleri. Ayrıca Atatürk'ün Gözleri tablosunun “Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu tarafından su altında ve su üstünde çektiği fotoğrafta sergide yer alıyor.

Son güncelleme: 10:43 - 29.10.2019