Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Neden ayakkabı bağıcıklarımız çözülüyor?
Neden ayakkabı bağıcıklarımız çözülüyor?
Günlük rutinimizi sürekli etkileyen ayakkabı bağının çözülme sebebi araştırmacılar tarafından incelendi. Ayakkabı bağının çözülmesine hangi kuvvetler neden alıyor?
Yaşam 13 Nisan 2017 - 15:11

Birçok kişinin günde birkaç kere ayakkabısının bağı çözülmekte, farklı tehlikelere maruz kalmamak için ayakkabı bağını tekrar bağlama çabası kimi zaman sinir bozucu olmakta. Shiftdelete’de yer alan habere göre UC Berkeley’deki bir yüksek lisans öğrencisi bu olayın sebebini araştırmaya karar verdi ve düğümlerin gizemli mekanizmasını ortaya çıkardı.

NEDEN ÇÖZÜLDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI

Araştırmayı yapan mühendislerin amacı, dinamik kuvvetler altında bir ayakkabı bağı düğümünün nasıl çözüldüğünü anlatmaktı. Başlangıçta normal yürüme ve koşma hareketlerinin bağıcık çözmeye yeterli olmadığı anlaşıldı. Karmaşık kuvvet dinamiklerinin bu olaya neden olduğunu ortaya çıkaran araştırmacılar, bir koşucunun yavaş hareketli görüntülerini izleyerek ayrıntılara ulaştı. Elde edilen sonuçlara göre yürüme/koşma sırasında ayağın salınımı serbest uçlarda, yere basma anı ise düğüm bölgesinde bir çekme kuvvetine neden oluyor. Yani ayakkabı düğümünün çözülmesinde her iki hareketin de payı var. Sonuçlara göre ayakkabının ne kadar sıkı bağlandığının bir önemi yok, ne kadar sıkı bağlarsanız bağlayın sonuç aynı şekilde çıkmakta.