Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Neden fıtık oluruz?
Neden fıtık oluruz?
Bel ve boyun fıtığı nedeniyle doktora giden hastaların çoğu aynı soruyu soruyor: “Neden fıtık oldum?” Bunun en büyük nedeni ise stres… Keyifliyken yaptığınız hiçbir hareket fıtığa sebep olmazken, bir şeye sinirlendiğinizde yaptığınız en ufak bir hareket dahi bel veya boyun fıtığına yol açabilir…
Yaşam 21 Nisan 2018 - 05:59

Araştırmalarla ispatlandı

Son yıllarda Avrupa ve Amerika'da yapılan araştırmalar stres ile fıtık arasındaki ilişkiyi ispat ederek ortaya koydu. Biz ise fıtığın stresten kaynaklandığını biliyoruz çünkü ne zaman biri bizi sinirlendirse o kişiye “Beni fıtık ettin!” diye sesleniyoruz.

genel1

Tatilde kendinizi test edin

Fıtığın stresten kaynaklandığı özellikle yaz tatillerinde daha belirgin olur. Çünkü tatilde yaş faktörü unutulup farklı sporlar yapılır. Bu süreçte insan kendini daha dinç ve genç hisseder. Ama ne zaman ki tatil bitip de dönüş başlar, ufacık bir bavulu kaldırmak bile fıtığa sebep olabilir.

tatilde-test-edin

Kimler risk altında?

Fıtık konusunda, hassas, üzüntüsünü içine atan kişiler daha büyük risk altındadır. Çünkü sorunları içe ata ata bir birikim olur ve bu üzüntü bomba gibi patlar. Patlayan bu bombanın bel veya boyun fıtığına dönüşmesi beyin kanaması ve kalp krizine göre daha az tehlikelidir.

kimler-risk-altinda

Bu sağlık sorunundan nasıl korunabiliriz?

Zaman zaman stres söz konusu olsa bile bunun fıtığa neden olamaması için üzüldüğümüzde içimize atmamalıyız. Stres yönetimi yaparak bu duyguyu yenmeye çalışmalı, istemediğimiz şeylere hayır diyebilmeliyiz. Bunun yanı sıra yapmamız gereken bol bol dinlenmek ve sakinleşmek. Sağlığımız için ilk düşünmemiz gereken kendi mutluluğumuz olmalıdır. Sonuç getirmeyecek tartışmalara girmek, stresle yaşamak sadece üzüntü yaratır. Hiçbir şey sağlığımızı kaybetmeye değmez.

nasil-korunabiliriz