Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Neden konuşurken ‘hım’, ‘ee’ gibi sesler çıkarıyoruz?
Neden konuşurken ‘hım’, ‘ee’ gibi sesler çıkarıyoruz?
İsviçre'nin Zürih Üniversitesinden (UZH) araştırmacılar farklı dilleri inceleyerek, konuşurken neden 'hım', 'ee' gibi sesler çıkarıldığını araştırdı. Bu çalışmaya göre bazı kelimeler böyle sesler çıkarmamıza sebep oluyor. İşte ilginç çalışmanın sonuçları...
Yaşam 15 Mayıs 2018 - 21:07

Bilim insanları çeşitli dilleri inceleyerek ‘hım’ ve ‘ee’ gibi seslerin konuşma sırasında kullanılma durumlarını inceledi. Çalışma, bazı kelimelerin, “hım” ya da “ee” gibi duraksama ya da tereddüt belirten seslere neden olduğu ve konuşma hızını düşürdüğü belirlendi.

İSİMLERDEN ÖNCE DAHA ÇOK KULLANILIYOR

Science Daily’nin haberine göre, uluslararası bir ekiple çalışan İsviçre’nin Zürih Üniversitesinden (UZH) araştırmacılar, farklı dillerden örnekleri değerlendirerek “hım” ya da “ee” gibi konuşmayı yavaşlatan seslerin, genellikle isimlerden önce kullanıldığını, fiillerden önce kullanımına çok daha az rastlandığını belirtti.

shutterstock_379867360

Bazı sözcüklerin konuşurken bilinçsizce diğerlerine göre daha yavaş telaffuz edildiğine dikkati çeken araştırmacılar, bazen kısa duraksamalar yapıldığını ya da “hım” gibi sesler çıkarıldığını ifade etti.

Bu yavaşlama etkilerinin beynin konuşulan dili nasıl işlediğine dair önemli veriler sağladığını vurgulayan araştırmacılar, belirli bir kelimenin ifadesini planlarken karşılaşılan zorluklara işaret etti.

BİNLERCE KAYIT İNCELENDİ

Hollanda’nın Amsterdam Üniversitesinden Frank Seifart ve UZH’den Prof. Dr. Balthasar Bickel’in liderliğindeki araştırma ekibi, dünyanın dört bir yanından dil bilimi ve kültür açısından farklı insanların spontane konuşmalarına dair binlerce kaydı analiz etti.

Bu kayıtlarda “arkadaş” gibi isimlerden ve “gel” gibi fiillerden önce kullanılan yavaşlatıcı etkileri inceleyen araştırmacılar, seslerin saniyedeki hızını ölçerek konuşmacıların duraksama yapıp yapmadığına baktı.

Bickel ve Seifart, “Farklı dil örneklerinde fiillere oranla isimlerden önce yavaşlama efektleri kullanılması yönünde güçlü bir eğilim olduğunu keşfettik. Buna genelde yalnızca yeni bir bilgiyi temsil ettiğinde kullanıldığından dolayı isimleri planlamanın daha zor olması neden oluyor. İsimler, kimi zaman da atlanıyor ya da yerlerine zamir kullanılıyor. ‘Arkadaşım geri döndü.’, ‘Geri döndü.’ veya ‘O (arkadaşım) geri döndü.’ gibi. Bu tür değiştirme ilkeleri, fiiller için geçerli değildir. Fiiller, genellikle yeni veya eski bilgileri temsil edip etmediklerine bakılmaksızın kullanılırlar.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.