Nehrin yanındalar ama, 63 gündür suları yok!

10 yıldır Antalya Kumluca'da bulunan Alakır Vadisi'nde yaşayan Tuğba Günal ve Birhan Erkutlu çifti, vadideki nehre inşa edilen HES'ten dolayı, kaynak suyunun kesildiğini belirterek, "Suya erişim en temel insan hakkıdır. Evimize ve gıda ihtiyacımızı karşıladığımız bostanımıza giden tek su kaynağımız tam 63 gündür kesik! Dava açacağız hem şirket yetkililerine hem de belediyeye" açıklamasını yaptı.

Nehrin yanındalar ama, 63 gündür suları yok!

Tuğba Günal ve Birhan Erkutlu çifti, şehirden 10 yıl önce göç etti ve doğal yaşamda yeni bir hayat kurdu. Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Alakır Nehri’nin yakınına yerleşen çift, bölgedeki canlıların yaşam hakkını savunmak için mücadele ediyor.

Çift, HES şirketinin, kendi yaşadıkları arazinin arkasında yer aldıkları bölgede yaptığı kazı nedeniyle, 63 gündür en temel hak olan su hakkından mahrum kaldı.

Konuyu Twitter’dan duyuran çift şöyle dedi: “Biz etrafımızdaki diğer canlıların yaşamını korumaya çalışan iki ‘insanız.' HES şirketi arkamızda satın aldığı araziyi kepçe ile kazarak tapulu arazimizin içinden doğal olarak çıkan kaynak suyumuzu kesti. İnsan hakları günün kutlu olsun Türkiye! Tam 63 gündür damla damla su biriktirerek ve 200 metre aşağımızdaki nehirden kovalarla su taşıyarak yaşamaya çalışıyoruz. En ağır insan hakları ihlalidir bir insanın suyunun kesilip susuz bırakılması. Kumluca Belediyesi ise bu insan hakları ihlalini 63 gündür hiçbir müdahale etmeden seyrediyor! Hatta yetmezmiş gibi avukatımıza ‘Ne bilelim suyun onların olduğunu. Tespit yaptırsınlar’ diyerek sorumluluğundaki konunun binlerce liralık masrafı bizim üzerimize yıkmaya çalışıyor! Kanun maddeleri açık. Kimse kimsenin suyunu böyle kesemez. Para cezası var. Can dostları! Bu insan hakları ihlalini, vicdansızlığı olabildiğince ifşa edelim. Hasan Tığlı'ya ait HES şirketinin çalışanlarının suyumuzu kestiğini ve bu konuda devlet kurumu Kumluca Belediyesi'nin hiçbir şey yapmadığını duysun herkes! Dava açacağız hem şirket yetkililerine hem de belediyeye! İnsan hakları mahkemesine kadar gideceğiz! Bize yapılanları ve bu vicdansızları tüm dünya öğrenecek! Dünya İnsan Hakları Günü'n kutlu olsun Türkiye!”

HES'ler Rize'deki dere yataklarını kuruttu İlginizi Çekebilir HES'ler Rize'deki dere yataklarını kuruttu