Sözcü Plus Giriş

Nilüfer çiçeği kirlilikle boğuşuyor

Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi nilüfer çiçeklerinin yetiştiği ender yerlerden biri. Bu nadide çiçekler yasal olarak koruma altında. Fakat çevresel kirlilik nilüferleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Güncellenme: 10:30, 10/03/2021
Nilüfer çiçeği kirlilikle boğuşuyor

Pazarcık ilçesine bağlı Çöçelli Mahallesi’ndeki Bağlama Göleti ve Evri Mahallesi’ndeki Mizmili Göleti, nilüfer çiçeklerinin önemli yaşam alanları arasında yer alıyor. Ancak iki göletteki nilüfer çiçekleri kirlilikten dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Endemik bir tür olması nedeniyle yasal koruma altında olan sarı ve beyaz nilüfer çiçeklerini koparmanın cezası ise 73 bin lira.

(FOTO: İHA)

Göletlere atılan atıklar nilüfer çiçeklerinin yaşam döngülerini tahdit ederken, bölge sakinleri durumdan şikayetçi.

Çiçeklerin varlığının devam etmesi için bölgenin koruma altına alınması isteyen bölge sakinleri, yetkililerin bir an önce nilüfer çiçekleri ve göletlerle ilgili önlem almasını istiyor.

Evri Mahallesi’nde yaşayan bir vatandaş, “Biz bu göletlerin temizlenmesi istiyoruz. Nilüfer çiçeklerimize dokunulmasın, etrafına bakım yapılıp temizlenmesini talep ediyoruz” dedi.

(FOTO: İHA)

“TÜRKİYE’DE 3 YERDE YETİŞİYOR”

Evri Mahallesi Muhtarı Yahya Yurdabakan ise “Biz yıllardır bu bölgenin temizlenmesi için birçok kuruma dilekçe verdik ama hiçbir icraat yok. Doğa güzelliğimiz var burada ve en az 10 çeşit balık türü de yaşıyor. Bu çiçekler akşam olduğunda kapanır gündüz tekrar açar. Bu çiçek Türkiye’de 3 bölgede yetişiyor” dedi. (İHA) 

Yayınlanma Tarihi:10:28,