Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ofiste gülmenin 5 faydası
Ofiste gülmenin 5 faydası
İş yerleri genellikle ciddiyetin ve profesyonelliğin ön plana çıktığı ortamlar olsa da barındırdığı baskı ve stresi azaltmak için mizah önemli bir rol oynuyor. Nöropsikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, ofiste gülmenin faydalarını anlattı.
Yaşam 21 Ocak 2018 - 04:04

1 – Yaratıcılığı artırıyor

İş yerinde gülmenin yaratıcılık ve üretkenlik üzerinde önemli bir etkisi var. Gülerken endorfin salgılıyor ve mutlu oluyoruz. Oysa stres hormonu, yetenekleri körelterek yaratıcılık anlamında verimliliği düşürüyor. Ofiste gülebilen ve mutlu olan çalışanların çok daha iyi işler çıkardığı görülüyor. Çünkü gülmek beyne giden oksijen miktarını artırarak zihni açıyor.

2 – Birbirini anlamayı kolaylaştırıyor

Ortak bir sebebe gülüyor olmak, insanlar arasında duygusal bir benzerlik kurulmasını sağlar. Salgılanan endorfin oluşturduğumuz duvarları yıkarak aramızdaki bariyerlerin kalkmasını kolaylaştırıyor.

3 – İşini sahiplenmesini sağlıyor

Mutlu ve rahat bir iş ortamında çalışan insanların işlerini daha çok sahiplendiği biliniyor. Çünkü bu ortamı onlara sağlayan yöneticilerine karşı kendilerini daha yakın hissetmeye başlıyorlar.

4 – Adaptasyonunu kolaylaştırıyor

Yeni bir gruba dahil olmak oldukça zordur. Ancak mizahın olduğu ofislerde adaptasyon sorununun daha kolay atlatıldığını yapılan araştırma sonuçları gösteriyor.

5 – Müşterileri olumlu etkiliyor

Birçok uluslararası markanın artık daha sıcak ve samimi bir dil kullandığını görebiliyoruz. Çok büyük global kampanyalarda bile ölçülü mizaha yer veren markalar bu sayede hedef kitle ile daha yakın bir iletişim kurabiliyor.

Son güncelleme: 04:05 - 21.01.2018