Öğrenciler kolları sıvadı, ihtiyaç sahiplerinin evlerini tamir ediyor

İzmir'de "Meslek lisesi öğrencileri ailelerle buluşuyor" projesi kapsamında öğrenciler kolları sıvadı, ihtiyaç sahibi ya da yaşlı kişilerin evlerindeki tamir ve bakım işlerini gönüllü olarak yapmaya başladı.

Öğrenciler kolları sıvadı, ihtiyaç sahiplerinin evlerini tamir ediyor

Türkiye’de her zaman “ara eleman yetiştirme” ile ilgili tartışmalarla gündeme gelen meslek liselerinin başarılı bir projesi İzmir’de dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan “Meslek lisesi öğrencileri ailelerle buluşuyor” projesi ile meslek liselerinde eğitim gören öğrenciler, öncelikle bulundukları mahalledeki ihtiyaç sahibi aileleri; muhtarlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile dernekler vasıtasıyla tespit ediyor.


Ardından maddi durumu iyi olmayan ya da yaşlılıkları nedeniyle bazı işleri yapmakta zorlanan kişileri ziyaret eden öğrenciler, önce onların ihtiyaçlarını belirliyor.


Ardından okula dönüp hazırlıklarını yapan öğrenciler, belirledikleri evlere gidip elektrik, su tesisatı, elektronik alet, mobilya gibi alanlarda tamir ve bakım yapıyorlar. Yaklaşık 2 bin öğrenci, bugüne kadar İzmir’de 3 bin 700 civarında eve ulaştı ve tamir yaptı.

‘USTA ÇAĞIRMAYA DURUMUM YOK’

İzmir’in Bornova ilçesinde yaşayan ve geçimini hurda toplayarak sağlayan 53 yaşındaki Yıldız İbru, “Musluk arızalanmıştı yenisini taktılar. Banyonun kapısı çıkmıştı, bir kapı kırıktı, tamir ettiler. Elektrik prizleri parçalanmıştı. Öğrenciler destek olmasaydı tamiratları yaptıramazdım. İdare etmeye çalışacaktım. Usta çağırmaya durumum yok. Kendim uğraştım ama beceremedim” diyerek projeden çok memnun kaldığını belirtti.

‘ONLAR MUTLU OLUNCA BİZ DE MUTLU OLUYORUZ’

Bornova Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde tesisat teknolojisi alanında eğitim alan 12. sınıf öğrencisi Ali Davran da projeyle okulda öğrendiklerini mahallede uyguladıklarını söyledi.


Davran, “Okulda öğrendiğimiz işleri mahalle sakinleri için yapıyoruz. Onlar mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz. Bugüne kadar kaç eve gittiğimizi hatırlamıyorum. Onlarca eve gittim. Musluk değiştirdik, tesisat kaçaklarını, pis su giderlerini yaptık” ifadelerini kullandı.


Okulun giyim üretim teknolojisi ve moda tasarım alanı 12. sınıf öğrencisi Esranur Dalgıç ise okulda perde, kıyafet gibi çeşitli üretimler yaptıklarını, bunları da mahalle sakinlerinin faydasına sunduklarını söyledi.