Okul yolunda tehlikeli yolculuk

Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Usluca Mahallesi'nde yaşayan Oraklı ailesinin üç çocuğu, servis sağlanmadığı için her gün kayıkla baraj göletini geçerek tehlikeli bir yolculuk yapıyor.

Okul yolunda tehlikeli yolculuk

Silvan ilçesine bağlı Usluca Mahallesi’nde yaşayanlar, 1999 yılında Batman Barajı’nın yapılması ile daha yüksek noktalara taşınarak yeni evler inşa etti.

Barajın hizmete açılması ile mahallenin büyük bir bölümü baraj sularının altında kaldı, yollar kayboldu. Bu durum, en çok mahallede okula giden çocukları etkiledi.

2 SAATLİK YOL ÇİLESİ

Çözüm için arayışa geçen velilerden Mirza Orakçı, Silvan Malabadi İlkokulu’na giden çocukları için kayık yaptı.

Her sabah saat 08.00’de başlayan dersleri için saat 06.00’da kalkmak zorunda kalan öğrenciler, tepedeki evlerinden 25 dakika yürüyor. Daha sonra derinliği en az 60 metre olan baraj göleti üzerinden kayıkla karşıya geçirilerek servis aracına binip okullarına ulaşıyor.

Üç çocuk babası Mirza Orakçı, şunları söyledi:

“Servis mahallenin diğer bölümüne geliyor. Bizim bulunduğumuz yere gelemiyor. Bu nedenle çocuklarımı servise yetiştirmek için baraj göletini geçmek zorunda kalıyorum. Yol çilesi yaşıyoruz. Her gün kayıkla okula gidip geliyorlar. Bazen yağmur yağıyor, sis oluyor, fırtına oluyor. Çocuklar çok büyük zorluklar yaşıyor. 3 yıl önce belediyeden talepte bulundum. Ancak herhangi bir cevap verilmedi. 4 kilometrelik yolumuz yapılsa, zorlu olan bu yolculuk da biter.” (DHA)

Savaştan kaçtı, çadırda okuma yazma öğretiyor İlginizi Çekebilir Savaştan kaçtı, çadırda okuma yazma öğretiyor 7 yaşında yurt dışından eğitim teklif aldı İlginizi Çekebilir 7 yaşında yurt dışından eğitim teklif aldı

 

 

Loading...