Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Omurga eğriliği nasıl düzelir?
Omurga eğriliği nasıl düzelir?
Skolyoz yani omurga eğriliği, omurganın sağ ya da sol yana doğru eğrilmesiyle kendini gösterir. Günümüzde birçok insanın omurgasında farklı derecelerde skolyoz vardır. Bu sorun daha çok, çantaların tek taraflı kullanılması ve bilgisayar başındaki yanlış duruş gibi nedenlerden kaynaklanabilir...
Yaşam 3 Mart 2018 - 04:13

Aybars AKKOR

Teşhisi kolay mı?

Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa ve sola doğru yer değiştirir ve kendi eksenleri etrafında dönebilir. Omurgaya arkadan bakıldığında S şeklinde görünebilir veya teşhis röntgen yardımıyla konulabilir. Eğer eğiklik 10 dereceden fazlaysa, gerekli tetkikler sonrasında skolyoz tanısı konulur. Tedaviye hemen başlanırsa tedavide yüzde yüze yakın başarı şansı vardır.

teshisi-kolay-mi

Kaç tipi vardır?

Doğuştan (konjenital): Doğuştan skolyoz hastalığı tıpkı çocuk veya beyin felci durumları sonucunda oluşan skolyoz gibi omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülen yana doğru eğriliğidir. Doğuştan skolyoz 0-3 yaş arasında görülebilir.
Polio (çocuk felci): Beyin felci veya kas erimesi gibi durumlardan ötürü kas felci oluşabilir. Bu da durduk yere skolyozun oluşmasına neden olabilir.
İdiyopatik skolyoz: Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkar; kalıtsal olabileceği düşünülmektedir. Kız çocuklarında psikolojik sorunlara bile dayanabilir. O dönemde kız çocuklarının göğüslerini saklama çabası bile skolyoza yol açabilir.
Serebral palsi: Spastik olan hastalarda skolyoz çok fazla görülebilir. Sürekli tekerlekli sandalyede oturmak zorunda kalan hastalarda da oturma pozisyonundan ötürü skolyoza rastlanabilir.

İşte tedavi yöntemleri

Yüzde yirminin altında skolyozu olanlar gözlem altında tutulur ve tedavi için bazı egzersizler verilir. Kasları güçlendirmek için pilates, yüzme vs. önerilir. Yüzde otuz ve üzerinde olan skolyozlara problemin ilerlememesi için korse önerilir. Yüzde kırk ve üzerinde olan skolyozlarda, ayrıca ergenlik döneminde omurgası büyümekte olan çocuklarda için de cerrahi yöntem kaçınılmaz olabilir.