Sözcü Plus Giriş

Nehir kıyısındaki kovanlarda binlerce arı öldü

Adana'da suyu çekilen Seyhan Nehri'nin kıyısında bulunan 3 bine yakın kovanda on binlerce arı öldü. Yıllardır bölgede arı yetiştiriciliği yapan çok sayıda kişi, ölümlere nehirdeki kirliliğin neden olduğunu iddia etti.

Güncellenme: 12:12, 25/12/2020
Nehir kıyısındaki kovanlarda binlerce arı öldü

Seyhan Nehri kıyısındaki 3 bine yakın kovanda on binlerce arı öldü. Yıllardır bölgede arı yetiştiriciliği yapan çok sayıda kişi, ölümlere, suyu çekilen nehirdeki kirliliğin neden olduğunu iddia etti.

Kısa sürede arılarının tamamında aynı durumun yaşanacağını söyleyen arıcılar, yetkililerden yardım istedi.

(FOTO: DHA)

Şikayet üzerine İlçe Tarım Müdürlüğü’nden gelen kontrol ekipleri, olayla ilgili araştırmanın yapılması amacıyla peteklerdeki baldan ve nehir suyundan numune aldı.

(FOTO: DHA)

“BALIK ÖLÜMLERİ DE YAŞANIYOR”

Bingöl’den gelip bölgede 600 kovan ile arıcılık yapan Yüksel Nasırbel, “6 aydır buradayız. Toplam 600 kovanımız var. Arılar su ihtiyacını kovanlara yakın olan bu nehirden karşılıyordu. Ancak su 3 gündür bulanık ve kirli. Bazen sudaki atık ve kimyasallar nedeniyle, bazen de su ihtiyacını gideremediğinden arılar ölmeye başladı. Şu an 300 kovan arımız kaldı. Gün geçtikçe daha çok ölüm oluyor. Balık ölümleri de yaşanıyor. Diğer arıcılar da bu duruma çok tepki veriyor” dedi.

(FOTO: DHA)

“BÖYLE GİDERSE ARIMIZ KALMAZ”

Sadece 3 günde 90 kovanının boşaldığını belirten Gökhan Nasırbel ise, “Bu civarda bulunan meyvelere şu an ilaç atma zamanı değil. O nedenle sudan şüpheleniyoruz. Üç aydır buradayım ama üç gündür suyun kirliliği arttı. Arı da su ihtiyacını bu sudan karşıladığı için buradan zehir alıyor. Böyle devam ederse arı diye bir şey kalmaz, kovanlarımın hepsi boşalır. Yetkili kişilerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

(FOTO: DHA)

“NEHİRDEN PİS KOKULAR GELİYOR”

Bölgede 10 yıldır arıcılık yapan Hasan Kara da ilk kez bu mevsimde arı ölümleri ile karşılaştıklarına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Bu bölgede şu an 17’ye yakın arı yetiştiricisinin 3 binden fazla kovanı bulunuyor. Bu şekilde ölümler devam ederse zaten kovan kalmayacak. Suya kimyasal mı atıldı ne oldu bilmiyoruz ama balık ölümleri de oluyor. Nehirden pis kokular geliyor.”  (DHA)

Yayınlanma Tarihi:10:22,