Sözcü Plus Giriş

Her köşesi bir anlam ama yok oluyor

Elazığlı Nevzat Yentur, her köşesi ayrı bir anlam taşıyan 8 köşeli kasketi 60 yıldır üretmeye devam ediyor. Yentur, kentte 8 köşeli kasketi yapan 4 kişi kaldığını belirterek, "Bizler bırakınca bu iş bitecek" dedi.

Güncellenme: 11:48, 06/11/2020
Her köşesi bir anlam ama yok oluyor

Elazığ’ın sembollerinden biri olmasına rağmen artık eskisi gibi rağbet görmediği için üretimi bitme noktasına gelen 8 köşeli şapkanın yaşaması için Nevzat Yentur, 60 yıldır el emeğiyle üretime devam ediyor.

Mesleğe 1955 yılında çırak olarak başladığını anlatan Yentur, Elazığ’da daha önce 15 kişinin 8 köşeli kasket ürettiğini söyledi.

(FOTO: DHA)

“BİZLER DE BIRAKIRSAK BU İŞ BİTECEK”

Şu an sadece 4 kişi tarafından üretimin yapıldığını ifade eden Yentur, şöyle konuştu:

* Bu şapkayı çok uğraşarak yapıyoruz. Kullanıcıları azaldı. Kullanmayanlar da başka illerdeki yakınlarına hediye olarak gönderiyor. Biz de bu sayede kazanıyoruz. Şu an Türkiye’nin her yerine bu şapkaları gönderiyoruz. Bazı alıcılar duvara hatıra olması için asıyor.

(FOTO: DHA)

* Bizler de neredeyse yolun sonuna geldik. Çünkü yaşımız geçti artık. Yoğun bir hizmet verdik vatandaşlarımıza fakat şu an bizler de bırakırsak, bu iş bitecek. 60 yıldan fazladır bu işin içerisindeyim.

(FOTO: DHA)

Yentur, 8 köşenin anlamını ise şöyle anlattı:

* 8 köşe yiğitlik, mertlik, çalışkanlık, cömertlik, dürüstlük, misafirperverlik, alçak gönüllülük ve doğruluğu gösteriyor. Şu an şapkaya şehir içerisinde ilgi az. Eskiden Şapka Kanunu vardı, Atatürk’e Allah rahmet eylesin, bu şapka kanununu çıkarmıştı. Her yıl dönümünde bu kutlanırdı. (DHA)

Yayınlanma Tarihi:11:41,