Orhan Kural’dan İBB’de ‘uyuşturucu komisyonunun’ reddedilmesine tepki

Sigara ve uyuşturucuya karşı yıllardır mücadele veren Sarıay Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'Uyuşturucu Komisyonu' kurulması teklifinin AKP ve MHP'li üyelerce reddedilmesine tepki göstererek, "Böyle bir mücadeleye hiçbir şekilde engel olmamalı" dedi.

Orhan Kural’dan İBB’de ‘uyuşturucu komisyonunun’ reddedilmesine tepki

Yıllardır sigara ve uyuşturucuya karşı mücadele veren Sarıay Derneği Başkanı Orhan Kural, İBB Meclisi’nde CHP’nin verdiği “Uyuşturucu komisyonu kuralım” teklifine AKP’li ve MHP’li üyelerce ret oyu verilmesini, “Olayın nasıl olduğunu anlayamadım, hükumetin de uyuşturucuya ve sigaraya karşı mücadele etmek durumunda olduğunu düşünüyorum. ‘Sigarayı Bırakalım’ projesinde destek olmuşlardı, olayı çözemedim, altında ne var bilemiyorum. Böyle bir mücadeleye hiçbir şekilde engel olmamalı” cümleleriyle değerlendirdi.

‘SİGARA VE UYUŞTURUCU ORANI ARTTI’

Uyuşturucu ve sigaraya karşı mücadelenin partiler üstü olduğunu ifade eden Kural, “Son bir yıl içerisinde sigara içme oranı, uyuşturucu kullanma oranı da arttı. Hepimizin politik görüş farklılığını bir yana bırakarak ortak mücadelede etmeliyiz. Türk filmlerinde, ABD filmlerinde bar sahnesi, meyhane, küfür ve sigara vardır. Sponsorluklar sayesinde senaristleri de ele geçirerek bir sistem inşa ettiler. Başardılar da… Algı yönetimiyle ve subliminal mesajlarla sigara ve uyuşturucuyu Türk halkına yerleştirdiler. Kullandılar, kullanmaya devam ediyorlar” dedi.

O PROFESÖRE TEPKİ

“CHP, uyuşturucu komisyonu diyerek, uyuşturucuya özendiriyor” diyen Sakarya Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Bünyamin Bezci’yi de eleştiren Kural, “Uyuşturucu ve sigara sektörü, ‘Siz sigarayı insanların aklına sokuyorsunuz’ derler. En büyük yalanı budur. Bu sigara tacirlerinin bizlere karşı aldığı bir tedbirdir. Bunu da onun uzantısı olarak görüyorum. Sigara sektörü ve uyuşturucu tacirleri çok akıllıdır, yanlarında psikologlar, bilim insanları vardır” diye konuştu.

Bu neyin kafası! Profesör Bünyamin Bezci: ‘CHP, uyuşturucu komisyonu diyerek, uyuşturucuya özendiriyor' İlginizi Çekebilir Bu neyin kafası! Profesör Bünyamin Bezci: ‘CHP, uyuşturucu komisyonu diyerek, uyuşturucuya özendiriyor' İmamoğlu'nun 'uyuşturucu ile mücadele' önerisine AKP'den ret! İlginizi Çekebilir İmamoğlu'nun 'uyuşturucu ile mücadele' önerisine AKP'den ret!