Sözcü Plus Giriş

İstanbul ormanlarında çıldırtan ağaç katliamı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Kartal - Maltepe civarındaki ormanlık alanı katlediyorlar. Ormanı inşaat alanına çevirdiler" açıklamasıyla çevre talanına dikkat çekti. Yarkadaş'ın bu tepkisine Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan ilginç bir yanıt geldi. Yanıtta "İnşaat değil, mesire alanı yapıyoruz. 2 adet kır kahvesi, 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri kuracağız" denildi.

Güncellenme: 20:08, 02/11/2017
İstanbul ormanlarında çıldırtan ağaç katliamı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Orman Bakanlığı, Kartal – Maltepe sınırındaki ormanlık alana 2 adet kır kahvesi, 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri kurmak için izin alındığını açıkladı ve “Bu kadar tesisi o bölgeye kurmak, ormanı katletmek demektir. Ormanın içine adeta küçük bir kasaba kuruyorlar” ifadesini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise Yarkadaş’ın orman katlediliyor sözlerine, “İnşaat değil, mesire alanı yapıyoruz. 2 adet kır kahvesi, 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri kuracağız” açıklamasıyla karşılık verdi.

YARKADAŞ: “ORMANA KÜÇÜK BİR KASABA KURUYORLAR

“Bakanlığın açıklamasına tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise “Bu ifadeler orman katliamının itirafıdır” dedi. Yarkadaş, şöyle konuştu: “Orman ve Su İşleri Bakanlığı, birkaç gün önce fotoğraflarıyla belgelediğim orman katliamının üstünü örtmeye çalışıyor. Kartal – Maltepe civarında bulunan ve Gülensu C Tipi Mesire Yeri olarak ilan edilen alanda yapılan çalışma, ormanın nasıl bir tehdit altında olduğunun kanıtıdır. Bakanlık, beni yalanlamak isterken, alana ne yapılacağını da sıralıyor. Bakanlığın açıklamasına göre, ormanlık alana  2 adet kır kahvesi, 2 adet kır lokantası, 5 adet büfe ve 2 adet yöresel ürünler satış yeri kurulacak.”

15barisyarkadas

YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKTİLER

‘Ormanlık alanda tesis kurma izni alan Aksen Yatırım adlı şirketin sahibi Aytekin Karahan’ın 2012 yılında bir rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındığını belirten Yarkadaş, “Bu kişi bir yıl önce ise terör örgütü FETÖ’nün el konulan bir şirketine 105 bin TL aylık maaşla kayyım olarak atanıyor. Ne hikmetse, bir süre önce de Kartal – Maltepe’deki ormanlık alan Aytekin Karahan’ın şirketine peşkeş çekiliyor. Üstelik, bu şirket ihaleden üç ay sonra kuruluyor” dedi. Şirketin, orman ihalesinden önce herhangi bir ticari faaliyetinin bulunmadığına dikkat çeken Yarkadaş, “İhalenin verildiği Aksen’in, bir internet sitesi bile yok. Belli ki; ormanı adrese teslim bir ihaleyle yandaşa peşkeş çekiyorlar” diye konuştu.

BAKAN EROĞLU’NA ÇAĞRI

Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nu kamuoyuna hesap vermeye çağıran Yarkadaş, “Burayı neden bir yandaşa peşkeş çekiyorsunuz? Sizin göreviniz ormanları mı yandaşları mı korumak? Çıkın ve halka hesap verin. Bölge halkı bu alanın katledilmesini istemiyor” ifadesini kullandı.Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ihaleyi derhal iptal etmesi ve yapılan inşaatları durdurması çağrısını yapan Yarkadaş, “Temel atmak için kazdığınız alanları da eski haline getirin ve ağaçlandırın. O bölge, ‘Doğal Hava Koridoru’dur. Bu katliamı durdurun” çağrısını yaptı. Yarkadaş, ihale sürecini yargıya taşıyacaklarını da ifade etti.

İşte ormanlık alanda başlatılan ağaç kesiminin fotoğrafları  

kapak2kapak4

 

Yayınlanma Tarihi:19:18,