Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ormanları kırmızı karıncalar koruyacak
Ormanları kırmızı karıncalar koruyacak
Eskişehir ve Afyonkarahisar ormanlarındaki zararlı böceklerle mücadelede kırmızı orman karıncaları kullanılacak. Ağaçların kurumalarına neden olan böceklerle mücadelede etkin bir rol oynayan kırmızı karıncaların kolonileri, bölünerek kırmızı karınca olmayan bölgelere naklediliyor.
Kemal ATLAN
Yaşam 30 Nisan 2019 - 11:49

Kırmızı karıncalar yüksek rakımlarda yaşıyor ve ağaçlara zarar veren böceklerle amansız bir mücadele veriyor. Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, bu amaçla kırmızı orman karınca kolonilerini bölerek karınca bulunmayan Eskişehir ve Afyonkarahisar'daki ormanlık alanlara nakillerini tamamlanmak üzere. Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Kırka Şefliğindeki son karınca nakline Bölge Müdürü Recep Temel, Yardımcısı Adil Koçaslan, İşletme Müdürü Doğan Kiras da katıldı.

TOZ ŞEKERLE BESLENECEKLER

Kırka bölgesindeki ormanlık alandaki kırmızı karıncaların bir bölümü yaşadıkları bin 490 rakımlı alandan alınarak 3 kilometre kuzeydeki bin 520 rakımlı karınca bulunmayan tensil sahasına konuldu. Yeni karınca yuvasına, ayı ve domuzların zarar vermemesi içinde tel çitle çevrildi. Karıncaların yuvayı benimsemesi için 2 ay boyunca toz şeker serpilecek.

BÖCEK ZARARLILARINDAN ORMANI KARINCALAR KORUYOR

Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, ormanların yangınlardan ve kaçak kesimlerin haricinde böceklerden de zarar gördüğünü belirterek, “Ormanlarda bazı zararlı böcekler vardır. Ağaçların kambiyum tabakasını kemirerek kurumalarına neden olurlar. Bu böceklerle mücadelede karıncalar ve kuşlar çok faydalıdır. Kırmızı orman karıncaları yırtıcı ve etobur karıncalardır. Ormanlarımızda doğal olarak bulunur. Orman ağaçlarına zarar veren her türlü böceği yiyen kırmızı orman karıncaları adeta orman gönüllüsü gibi çalışırlar. Yaklaşık 300 bin karıncadan oluşan bir koloni 1 hektarlık bir ormanlık alanda zararlı böceklerin yaşamasına izin vermez. Yumurta, larva ve pupaları toplayıp yuvalarına taşıyan karıncalar büyük böcekleri de önce salgıladıkları formic asit ile etkisiz hale getirirler ve sonra parçalarlar” dedi.

KOLONİ HALİNDE YAŞIYORLAR

Karınca nakillerinin sabah gün doğmadan, serinlikte yapıldığını belirten Temel, “Her karınca kolonisinde ortalama10-15 kadar bulunan kraliçe karıncalardan mutlaka birkaç tanesi de yeni yuvaya götürülüyor. Nakil sırasında yuvanın bir bölümü taşınıyor, kalan karıncalar koloni şeklindeki yaşamlarına devam ediyorlar. Karıncalar insanları da ısırdığı için çalışanlar özel kıyafetler giyiyorlar. Yuvaların boyutları 50 cm'den 2 metreye kadar değişebiliyor. Normal karıncalardan daha iri olan Formica rufa'lar önce böceklerin üzerine formic asit salgılayarak etkisiz hale getiriyorlar ve yuvalarına taşıyorlar.Yuvada işçi, asker ve kraliçe karıncalar bulunuyor. Kraliçe karınca diğer karıncalardan 3 kat daha büyük oluyor. Orman teşkilatı çalışmalar sırasında bu faydalı karıncaların yuvalarının bozulmamasına özen gösteriyor. Orman ağaçlarına zarar veren böcekleri yiyerek beslenen karıncalar, 1000 metreden düşük rakımlarda yaşamıyor” ifadelerini kullandı.

40 ADET KARINCA YUVASI NAKLEDİLECEK

Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak bu çalışma ile Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde toplam 40 adet karınca yuvasının nakli gerçekleştirilecek.