Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Osmanlı’dan Türkiye’ye piyango tarihi
Bir yılı geride bıraktık. Kendisi veya yakını Milli Piyango bileti alan yüz binlerce insan, her yıl olduğu gibi bu yıl da piyango kazanma hayali kurdu. Biz de Bilinmeyen Enler'in bugünkü bölümünde piyangonun Türkiye'deki tarihini anlattık.
Yaşam 2 Ocak 2019 - 14:18

Yaşar ÖZER

Dünyada ilk olarak 19. yüzyılda ortaya çıkan piyangonun Osmanlı Devleti sınırları içinde satılması, aynı yüzyılın ikinci yarısında başlıyor. O dönem Osmanlı’nın kendine ait bir piyango sistemi yok; yabancı ülkelerin biletleri alınıp satılıyor. Dönemin en popüler piyango biletleri; Bulgar, Macar ve Avusturya piyangoları… Osmanlı’da dönem dönem yasak veya serbest olan piyangolar, önce gayrimüslimler arasında yaygınlaşıyor.

19. yüzyılın sonuna doğru Tanzimat Dairesi’nin aldığı kararla ticari çıkar amaçlı olanlar yasak, hayır amaçlı olanlar serbest hâle geliyor. Cumhuriyet döneminde ise piyangonun milli savunma sanayinin güçlenmesine dair çok önemli bir misyonu var. Bilinmeyen Enler’in bugünkü bölümünde Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne piyangonun hikâyesini anlatıyoruz…

Kurgu: Korhan TOPÇUOĞLU
Kamera: Kubilay ALTUĞ

Son güncelleme: 11:37 - 18.02.2019