Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Otizmli oğlu için atölye açtı
Otizmli oğlu için atölye açtı
Otizmli oğlunun kendisini geliştirmesi için çini atölyesi açan Serpil Işık, tasarladığı projeyle başka çocukların da hayatlarına dokunmak istiyor.
Yaşam 2 Nisan 2019 - 12:11

Günümüzde rastlanılan en yaygın nörolojik rahatsızlıkların başında gelen otizm, doğuştan ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkıyor. İletişim kurmayı zorlaştıran veya engelleyen bu hastalık çocukları içe kapanık şekilde büyümeye mecbur bırakıyor. Eskişehir'in Odunpazarı bölgesinde yaşayan ve otizm hastası olarak dünyaya gelen 18 yaşındaki Melih'in annesi Serpil Işık ise oğlunu hayata bağlamak için çinicilik sanatını öğrendi. Öğrendiklerini oğlu ile birlikte uygulamak için bir çini atölye de açan Işık, çamurla uğraşmanın kişisel gelişim noktasında oğluna önemli şeyler kattığını söyledi. Evde kapalı kalmanın otizm hastası çocukların durumunu daha kötüye götürdüğünü aktaran anne Serpil Işık, sosyalleşmelerini sağlamada ailelere büyük rol düştüğünü aktardı. Tam bu noktada bir proje geliştirerek Otizmli çocuklara ve ailelerine kurslar düzenlemek istediğini sözlerine ekleyen Işık, “Bu işe oğlum için başladım. Oğlumu burada geliştirmek için, enerjisini atsın, çamurla bir şeyler yapalım istedik. Aslında hobi kurslarıyla başladım. Kaymakamlığa proje sundum, sonra atölyemi kurdum. Artı olarak kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları olduğu için bu alanda da ödül aldım. Bu çocukların evde kapalı değil de sosyalleşmesini sağlamak için bir sosyal projeyle ilerlemek istiyoruz. Onları evden dışarı çıkarmak, bir etkinlik yapmak, onları eğlendirmek, sıkboğaz etmeden bir şekilde kurs vermek istiyorum” ifadelerini kullandı.

(İHA)