‘Özel çocuklar’ın fedakar anneleri

Barış, Ahmet Ege, Hazar, Abel Çınar ve Timur... Onlar özel çocuklar. Otizmliler. Hayatının tümünü çocuklarına ayıran anneleri de onların özel olması kadar fedakarlar ve devlete sesleniyorlar: "Çocuklarımızı ötekileştirmeyin, her çocuk gibi onların da eğitim hakkı var."

‘Özel çocuklar’ın fedakar anneleri

Otizm artık her 68 çocuktan birinde görülüyor. Toplum her ne kadar otizme eskisinden daha duyarlı yaklaşsa da bu özel çocuklar için gereken eğitim şartları tesis edilmiş değil.

Barış’ın annesi Şenay Çalışkan, Ahmet Ege’nin annesi Elif İlter, Hazar’ın annesi Miyesser Özdemir, Abel Çınar’ın babaannesi Elif Ekelik ve Timur’un annesi Viktorya Karalar ile Anneler Günü öncesinde bir araya geldik… Anneler, çocuklarıyla nasıl bir hayat yaşadıklarını, ilk öğrendiklerinde neler hissettiklerini ve devlet ile toplumdan neler beklediklerini anlattılar…

Anneler Günü’nde yaşadığınız hisler neler?

Miyesser Özdemir: ‘Anneler Günü’nde bir anne nasıl hissediyor, bilemiyoruz. Hiç o duyguyu yaşamadık. Ancak çocuklarımıza inanıyoruz. Bu patika bir gün bitecek ve çocuklarımız kendilerini koruyabilen, sosyalleşebilen insanlar olacak.

TOPLUMDAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

Çocuklarınız nasıl bir eğitim alıyor?

Viktorya Karalar: Ailenin psikolojik olarak desteklenmesi gerekiyor. Maddi olarak da tabii… 250 TL’den ucuz seans yok. Ayrıca ABD ve Avrupa’da 40 saate yakın haftalık eğitim verilirken, Türkiye’de aylık 10 saat eğitim veriliyor. Bu da yetmiyor. Akrabalarımızdan kimse bakmak da istemiyor.

Vakıfların rolü nedir eğitim sürecinde?

Şenay Çalışkan: Barış’ın otizm olduğunu öğrendiğimde dünyamız başımıza yıkıldı. Ardından eğitime başladık. İyi bir eğitim aldığında davranışlarında normalleşme olduğunu yakından görebiliyoruz. Özel çocukların eğitimi için bazı projeler yapılabilir. Örneğin yeni bir gökdelen diken müteahhitlerden otizmli çocuklara destek olması zorunluluğu getirilebilir. Ayrıca, toplumumuzda bu konuyla ilgili farkındalık yok. Devletimizin, otizmli ailelere ulaşıp, onlara psikolojik yardımda bulunması da şart.

Nitelikli bir eğitim aldığı takdirde süreç nasıl işliyor?

Elif Ekelik: Benim torunumun normal insanlardan hiçbir farkı yok. İyi bir eğitim aldığı takdirde, çevresine ve toplumuna fayda sağlayacak birisi. Biz normalde Malatya’da yaşıyorduk. Torunumuz için İstanbul’a yerleştik.

Bu süreçte çocuğunuzla ilgilenmek için işinizi de bırakmak zorunda kaldınız mı?

Elif İlter: Ben halkla ilişkiler sektöründe çalışıyordum. Çocuğumun bu durumundan sonra işimi bıraktım ve her şeyimle çocuğumun yanında olmaya çalıştım. Bazen, sosyal hayatta bize tepki gösterenler de oluyor. Onların da bizi anlamasını istiyoruz.

'Çocuğum Otizmli Mi?' 23 soruda öğrenin İlginizi Çekebilir 'Çocuğum Otizmli Mi?' 23 soruda öğrenin