Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Özgecan’ın bize hatırlattıkları
Özgecan’ın bize hatırlattıkları
Türkiye, bir yıl önce tarihindeki en canice cinayetlerden birine şahitlik etti. Bir daha Özgecanlar ölmesin istiyorsak bu sorulara cevap vermek zorundayız.
Burçak ÖZTÜRK
Yaşam 12 Nisan 2016 - 10:34

Hunharca katledilen Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili ayrıntılar haberlere düşerken olay ile ilgili herkesin öfkesi her geçen gün arttı. Sosyal medyada akıl yürütmeler, tecavüzcülere verilecek cezalar ile ilgili öneriler gibi birçok şey yazıldı. Dün ise Özgecan'ın katilinin cezaevinde öldürülmesinden sonra öfkemiz başka bir şekil aldı. Sizce, “hakettiğini buldu” demek yeterli mi? Özgecan cinayetinden sonra 2015 yılında 302 kadının daha öldürüldüğünü düşünürsek, sadece Ahmet Suphi Altındöken'nin cezaevinde öldürülmesi içimizi rahatlatmaya yeter mi? Elbette ki yetmez. Özgecan gibi daha nice kadının katledildiği ve unutulduğu ülkemizde içimizdeki nefreti sakinleştirerek hafızlarımızı tazelemenin tam zamanı.

Özgecan, kadınların yaşama hakkının sembolü haline gelirken önümüzde cevaplanmayan birçok soru duruyor. Bir daha Özgecanlar ölmesin istiyorsak bu sorulara cevap vermek zorundayız.

1) 2015 yılında kadın cinayetlerinde artış var mı?

2015 yılında 303 kadın öldürüldü. 2013'te 237 ve 2014'te 294 kadın cinayeti işlendi, buna göre 2015'te kadın cinayetlerinde ciddi önlemleri gerektiren bir artış görülüyor. Bunlardan sadece birkaçı: 18 yaşındaki Cansu Kaya Muğla'nın ortaca ilçesinde tecavüze uğradı, boğuldu, cesedi kanala atıldı. Ümraniye'de yaşayan 20 yaşındaki Songül, kocasıyla tartıştı, bıçaklanarak öldürüldü. Ocak ayında Hatay'da bir çöp konteynırının yanında bulunan valizden bacakları kesilmiş bir kadın cesedi çıktı.

2) Kadınlar neden öldürülüyor?

Kadınların %78i kendi hayatlarına dair bir karar almak istedikleri için öldürüldü. (Ekonomik nedenlerle, ilişkisini sonlandırmak istediği için, sosyal sebeplerle..) Dikkat çeken bir diğer veri ise 2015 yılından 16 kadının cinsel saldırıya ve fiziksel şiddete direndiği için öldürülmüş olması.

3) Bu vahşetin boyutları nedir, kadınlar nasıl öldürülüyor?

Kadın cinayetlerinde ateşli silah kullanımı arttı. 2015'te %6 tespit edilemeyen veya kamuoyuna açıklanmayan oranla beraber, 155 kadın cinayeti ateşli silahla, 90 kadın cinayeti kesici bir aletle, 23 kadın cinayeti boğarak, 7 kadın cinayeti darp ederek, 7 kadın cinayeti sert bir cisim kullanarak, 2 kadın cinayeti yakarak ve 1 kadın cinayeti diri gömerek işlendi.

4) Koruma talep ediliyor mu?

2015 yılında öldürülen kadınların 27'si koruma altındaydı ve öldürülme tehlikesini yetkililere bildirmişti.

5) Kadın cinayetlerinde yaş dağılımı nedir?

%7 tespit edilemeyen oranla beraber 2015 yılında öldürülen kadınların %24'ü 24 yaşın altındaydı. 93 genç kadın 25 – 35 yaşlarındayken, 117 kadın 35 yaşın üstündeyken öldürüldü. Ülkemizin kanayan yarası çocuk yaşta evliliklerin şiddete zemin hazırladığı ortaya çıktı.

6) Katil kim?

Kadınların 2015'te, %46 tespit edilemeyen oranla beraber; 110'u kocası veya boşandığı kocası; 50'si erkek arkadaşı, nişanlısı veya ayrıldığı erkek arkadaşı, nişanlısı; 10'u oğlu, 8'i babası ve 75'i tanıdığı biri veya akrabası tarafından, 4'ü ise tanımadığı biri tarafından öldürüldü.

Türkiye'yi ayağa kaldıran cinayet sonrası siyasileri, uzmanların, ünlülerin söylemlerin bazıları ise akıllara durgunluk verecek cinstendi. İşte onlardan bazıları

Bunu söyleyen bir uzman: Özgecan cinayetinin ‘faydalı sonucu!' ‘kadınlara özel pembe otobüs

İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi sosyolog Nurullah Ardıç, 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın ölümünün ardından, kadına yönelik cinsel şiddetin önüne geçmek için ‘kadınlara özel pembe otobüs'önerisini tekrar gündeme getirdi.

Peki, (sormazsak olmaz); Pembe otobüslerinizden indikten sonra ne olacak?

Bakan Zeybekçi ‘çözüm'ü buldu: İdamı geri getirelim!
 

Özgecan Aslan isimli 20 yaşındaki öğrencinin tecaviz edilip bıçaklandıktan sonra yakılarak öldürülmesine dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den tepkisi, idam cezasını geri getirmek oldu.

“Çığlını al ve git” dedik gitmedi

Türkiye isyan ederken suskunluğunu koruyan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın istifası için sosyal medyada kampanya başlatıldı.
Paylaşılan mesajlarda, İslam'ın çocuklara yönelik cinsel şiddet ve saldırılara karşı daha önce gündeme getirdiği “Annelerin çocuklara çığlık atmayı öğretmeleri gerekiyor” önerisi hatırlatılarak, “Çığlını al ve git” denildi. Kampanyalar, tweetler işe yaramadı. İslam, 302 kadın öldürülürken de susmaya devam etti.

Yeni Akit gazetesi, erkek şiddetini kadının yaşam tarzına bağlayarak tahammül sınırlarımız bir kere daha zorladı

Gazetenin internet sitesinde Sivas'ta hayatını kaybeden ve Antalya'da tecavüze uğrayan iki kadına ilişkin haberde, “‘İnadında mini etek, inadına dekolte, ve inadına kızlı erkekli oturun' diyen Uğur Dündar ve Soner Yalçın'ın istediği batılı yaşam tarzı Sivas'ta ölüm getirirken, Antalya'da tecavüzle sonuçlandı” denildi.

Bu Çarpık Zihin Nasıl Oluşuyor?

Sen sildin; ama bu tweet hafızlardan silinmeyecek


Özgecan için “mini etek giymeseydi” diyen sonra “benim annem kadın” açıklamasıyla
dikkat çeken Nihat Doğan tepkiler sonrasında tweetini sildi. Oyuncu Ahu Sungur da bu mesaja büyük tepki göstererek, Doğan'a “Mini eteği ahlaksızlık olarak görüyorsan Survivor da bikinili insanların Arasında yarışmayacaksın o zaman!” cevabını vermişti.

 

Son güncelleme: 14:05 - 12.04.2016