Sözcü Plus Giriş
GALERİ Parazitlerin belirtileri nelerdir? 25 Aralık 2018 18:08
1 Başka bir canlıya bağımlı olarak ve onun bedenini kullanarak o canlıya zarar veren mikrop türüne parazit denilmektedir. Parazitin oluşmasına neden olan iki etken bulunuyor. Bunlardan birincisi sebze ve meyvelerin yeteri kadar yıkanmaması bir diğeri ise kirlenmiş suların temiz sulara bulaşması durumudur. Parazitler ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Peki parazitlerin belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı? Parazitlere dair tüm bilinmesi gerekenler...
2 Parazit vücuda iki türlü girmektedir. Biri tam pişirilmemiş yemeklerden dolayı bulaşan kurtçuklardır diğeri ise sularda yaşayan amiplerdir. Bunlar başka bir canlıya bağlı olarak yaşamaktadırlar. Aynı zamanda bulundukları yerleri deformasyona uğratırlar.
3 Parazitlerin bir diğer bulaşma şekli ise su yolu ile bulaşmadır. Bunun ise ilk belirtisi ishaldir. Bu durumda vücut hızlı bir şekilde sıvı kaybı yaşamaktadır. Sinir sistemine zarar veren parazitler vücut hareketlerinin kısıtlanmasına bile neden olabilir.
4 Sebze ve meyveleri tüketmeden önce bol suyla yıkamak bu noktada çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle yeşilliklerden mideye oradan da bağırsaklara giderek yaşam alanı buluyorlar. Parazitlerin bir başka bulaşma şekli ise sulardan olmaktadır. Temizlenmemiş bir suyun temizlenmiş suyla karışması sonucunda ağız yoluyla bulaşmaktadırlar.
5 Salam ve sucuktanda parazit bulaşma durumu oldukça fazladır. Yapıla araştırmalar bu yiyeceklerde pişirilmemiş sıkıştırışmış et kullanılmasından dolayı parazit olma ihtimalinin olduğunu gösteriyor.
6 Bunun yanı sıra vücudun dış kısmında kirpiklerde, kaşlarda ya da cilde de bulaşmaktadır. Parazitler kirli ortamlarda cilde yerleşmektedir. Vücudunuzda nedensiz kızarıklık ya da döküntü oluşuyorsa bu gibi durumlara gözlere göremediğiniz parazitler neden olmaktadır.
7 Parazitler çeşitlerine göre farklı farklı belirtiler göstermektedir. Örneğin bağırsak parazitleri kurt olduklarından dolayı dışkılama esnasında makat bölgesinde şiddetli bir kaşıntıya neden olmaktadır. Bu parazitler halsizlik, yorgunluk, ten renginde solgunluk gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Aynı zamanda vücutta bulunan minerallerinde düşmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla kişi kendini bitkin hisstmektedir.
8 Bağırsak paraziti olan kişinin tüm ailesi tedavi edilmelidir. Çünkü diğerlerine oranla bu parazit türü daha çabuk bulaşmaktadır. Tüm parazitler için temizlik önemlidir. Bu yüzden kişinin kişisel temizliğine dikkat etmesi gerekir. Aynı zamanda uzman doktor ilaç tedavisi ile parazitleri vücuttan atmaya çalışır. Bunun yanı sıra kişinin sağlıklı beslenmesi de gerekemektedir.