Sözcü Plus Giriş
GALERİ Patates cipsi nasıl yapılır? 9 Haziran 2019 05:25
1 Üreticiler cipsleri üretmek için taze patatesler kullanmak zorundalar. Üzerlerindeki kumlardan arındırıldıktan sonra, patatesler soyma makinesine kadar su dolu bir kanalda ilerler. Soyma makinesinin silindiri, patatesleri pürüzlü tekerlerine sıkıştırarak kabukları soyuluncaya dek defalarca döner. Bu makine saatte 12.000 ton patates soyabilir.
2 Bir sonraki adımda, bir düzenek yardımıyla patatesler boylarına göre ayrılır. Küçük olanlar bir sonraki yıkama aşaması için aşağı düşerken, büyük olanlar kesilmek üzere yukarıda kalır. Onlarda kesildikten sonra yıkama kısmına düşer.
3 Patatesler yıkandıktan sonra dilimleyicilerden geçer. Dilimleyicinin bıçakları değişik şekil ya da kalınlıklara ayarlanabilir. Haznenin dönmesiyle oluşan merkezkaç kuvvetiyle, patatesler keskin bıçaklara doğru fırlatılır.
4 Normal bir patates cips diliminin kalınlığı milimetrelerle ifade edilir. Ortalama boy bir patatesten 36 dilim çıkabilir. Sonunda patates dilimlerinin yıkanma aşamasına sıra gelir. Hepsi dev bir silindir içinde 1 dakika boyunca serin suyla döne döne yıkanır. Daha sonra hava üflenen bir tünelden geçirilerek kurumaları sağlanır.
5 Kızartma bölümü 190 santigrad derecede kaynamakta olan kanola yağı içerir. Sadece 3 dakika sonra patates dilimleri, patates cipsine dönüşmüş olur. Kızarmış dilimler kızartma bölümünden çıkarken, yağları da süzülür. Bir sonraki adım: Tuz banyosu...
6 Cipsler daha sonra ayıklayıcıya gelir. Elektronik bir kamera üzerinde kahverengi leke ya da herhangi bir bozukluk olan dilimleri tespit eder ve o dilimler bir hava basıncıyla ayrılır. Daha sonra türlerine göre, üzerlerine çeşitli çeşniler serpilir. Bir sonraki düzenek, paketlenmek üzere cipsleri ayırır ve aktarır. Cipsler poşetlere doldurulur ve poşetlerin ağızları kapatılır.