Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Pembe otobüs girişiminden sonra pembe park yeri
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nce 1500 araç kapasiteli bir otoparkın zemin katındaki 55 araçlık bölümü, kadınlara ayrıldı. Belediye kolonlara, pembe zemin üzerine 'Kadınlara ait park yeri' yazdırdı.
Yaşam 13 Nisan 2018 - 13:26

2016 yılının Kasım ayında, Hayrullah Mahallesi’nde otoparkın temeli atıldı. 3 blok ve 4 kattan oluşan kapalı otopark inşaatı, 14 aylık çalışma sonunda tamamlandı. Araç kabulüne 28 Mart günü başlanan, içerisinde engelli park alanları, elektronik park göstergeleri, mescit, kamera güvenliği ve oto yıkama bölümü bulunan otoparkta, resmi açılışın yapılacağı güne kadar ücretsiz hizmet verilecek.

par-yeri-ic-dha

ERKEKLERİN PARK ETMESİ YASAK

Kadınlardan gelen talep üzerine 2017 yılının Aralık ayında kadınlara özel 2 otobüs hattı oluşturup, araçlardan birinin direksiyonunu da kadın sürücüye emanet eden belediye yetkilileri, kadınlara yönelik hassasiyeti otoparkta da gösterdi. Otoparkın zemin katında 55 araçlık bölüm kadınlara ayrılırken, bu alanlara erkeklerin park etmesi yasaklandı. Belediye tarafından kolonlara, pembe zemin üzerine ‘Kadınlara ait park yeri’ yazılı tabelalar asılırken, otoparkın yeni açılması nedeniyle uygulamadan habersiz erkek sürücülerin park etmesinin önlenmesi için park yerlerine şeritler çekildi. Bu nedenle kadın sürücüler de şeritleri kaldırdıktan sonra araçlarını park etti.

park-yeri-ic

PEMBE OTOBÜS PROJESİNİ HATIRLATTI

Türkiye genelinde özellikle geride bıraktığımız yıl başlatılan Pembe Otobüs uygulaması ilk başta masum bir uygulama gibi görünse de temelde yatan ayrımcılık duygusunu körüklediği için tepki görmüş, kadınların diğer otobüslerden istifade etmesinin de önünü kapatacağı yönünde eleştirilere neden olmuştu. Haklı tepkiler sonrasında proje çok da rağbet görmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tartışmaların yoğun olarak gerçekleştiği dönemde sosyal medya hesapları üzerinden şöyle bir paylaşım yapılmıştı:

ibb-beyaz-masa-pembe-otobus-sosyal-medya

PROJEDEN MEMNUN OLANLAR DA VAR

Belediye tarafından otoparkta, kadınlara özel yer ayrılmasına hem kadınlardan hem de erkeklerden destek geldi. Kadın sürücü Pınar İnceeren, şehrin merkezinde otopark olmasının ve kendileri için de özel yer ayrılmasının güzel bir düşünce olduğunu belirterek, “Gayet memnunuz; çünkü üst katlara çıkmıyoruz bayan olarak, direkt girişte otopark yerlerimiz hazır oluyor. Bu durumdan gayet memnunuz teşekkür ediyoruz. Burada gerçekten bir otopark sıkıntımız vardı bizim. Çok uzaktaydı mevcut otoparklarımız, çok yürümek zorunda kalıyorduk. İlaç gibi geldi” diye konuştu. Fatma Paksu isimli kadın sürücü ise otoparkta kendileri için özel yer ayrılması dolayısıyla çok mutlu olduğunu dile getirerek, “Ben bugün çarşıya inmeyecektim ama kardeşim buranın yapıldığını söyledi. Geldim çok hoş, çok güzel olmuş memnun kaldık. Büyükşehir belediyemiz çok güzel çalışmalarda bulunuyor. Özellikle de bu bayanlara ayırtılan yer de güzel olmuş, memnun kaldık. Görevli arkadaşlar her zaman böyle ve bizi yönlendireceklerse o da güzel olmuş. Çok beğendik” dedi. DHA

Son güncelleme: 13:52 - 13.04.2018