Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Perseid (Meteor) Yağmuru ne zaman başlıyor?
Perseid (Meteor) Yağmuru ne zaman başlıyor?
11 Ağustos'tan itibaren göktaşı yağmurlarının en popüleri olarak bilinen Perseid (Kahraman) Göktaşı Yağmuru görülmeye başlanacak ve 12 Ağustos gecesi doruğa ulaşacak. Göktaşı yağmuruyla alakalı İstanbul Teknik Üniversite Meteoroloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi ve Meteroloji Odası İstanbul Avrupa Yakası Bölge Temsilcisi Deniz Demirhan 02.00 sıralarında Satürn ve sabah 04.00 sıralarında ise Mars'ın pazartesi akşamına kadar şehir ışıklarından uzak ve yüksek yerlerden çıplak gözle görülebilecek.
Yaşam 11 Ağustos 2018 - 15:05

Ömercan ALTAY

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, bu yıl 11–13 Ağustos tarihleri arasında net bir şekilde gözükerek doruğa ulaşacak olan ve yılda yalnızca bir kez gerçekleşen Perseid (Meteor) Yağmuru’nu iple çekiyor. İstanbul Teknik Üniversite Meteoroloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi ve Meteroloji Odası İstanbul Avrupa Yakası Bölge Temsilcisi Deniz Demirhan, bu gece 21.30 itibari ile herkes tarafından görülmesi mümkün olan bu doğa olayıyla merak edilenler hakkında bilgi verdi.

NERELERDEN İZLENEBİLİR?

Demirhan, bu akşam 21.30’da gerçekleşecek olan Perseid Meteor Yağmurları’nın şehir ışıklarından uzak ve yüksek kesimlerde rahat bir şekilde izlenebileceğini aktardı.

GECE 02.00 VE 04.00 SAATLERİNE DİKKAT!

Demirhan, gece saat 02.00 sıralarında Satürn ve sabah 04.00 sıralarında ise Mars’ın pazartesi akşamına kadar şehir ışıklarından uzak ve yüksek yerlerden çıplak gözle görülebileceğinin bilgisini verdi.

METEOR YAĞMURU İLK NE ZAMAN GÖRÜLDÜ?

Deniz Demirhan: “Perseid (Meteor) Yağmuru ilk olarak 1992 senesinde 26 kilometre çapında Swift Tuttle kuyruklu yıldızı uzaya kalıntılar bıraktı. Dünyanın Güneş etrafından döndüğü zaman bu bulutsu kalıntılara denk geliyor. Bu olay Kuzey Yarımküre’de Temmuz ve Ağustos aylarından gerçekleşiyor.

DÜNYAYA ÇARPMA İHTİMALİ VAR!

Swift Tuttle çok önemli bir kuyruklu yıldız. Bu yıldız, Jupiter’in yaratacağı çekim gücüyle milyonda bir ihtimal ama Jupiter’in yaratacağı çekim etkisi sonucunda bu yıldızın yönü değişir ve dünyaya çarparsa bir milyar megatondan fazla enerji açığa çıkabilir. Bu da 20 milyon hidrojen bombası gücündedir. Bunun anlamı ise dinozorları yok eden asteroitten 30 kat daha güçlü anlamına gelir ve dünyanın sonunu getirebilir. Fakat bunun ihtimali bir milyonda bir” ifadelerini kullandı
meteor1

Son güncelleme: 15:38 - 11.08.2018