Pet shop’larda hayvan satışı 7 ay sonra bitiyor

Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılan değişikliğin kabul edilmesiyle pet shop'larda hayvan satışı yasaklandı. Pet shop sahiplerine ellerindeki hayvanları satmaları için verilen sürenin ise son 7 ayına gelindi.

Pet shop’larda hayvan satışı 7 ay sonra bitiyor

Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklik 9 Temmuz 2021 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Yasayla pet shop’larda hayvan satışı yasaklandı. Pet shop’lara 1 yıl süre verilmesiyle 14 Temmuz 2022 tarihine kadar hayvan satılabilecek. Bu tarihten sonra evcil hayvan satışları internet üzerinden yapılacak.

“TAMAMEN YASAKLANMALI”

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, hayvan satışının tamamen yasaklanmasını talep etti.

“KATALOGDAN SATIŞ YAPILACAK”

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, şunları söyledi:

“Evcil hayvanların satışına ilişkin bir derece de olsa yasaklanması için madde geldi. Ancak kendilerine satış için bir yıl  süre verildi, 14 Temmuz 2022’ye kadar maalesef hayvan satışı devam edecek. Bu tarihten sonra bunların satışının olmaması gerekiyor. Fakat broşür üzerinden, katalogla internet üzerinden satışlar devam edecek. Dolayısıyla aslında biz zaten muradımıza eremedik.”

“Esas istediğimiz şey tamamıyla bu satışın yasaklanması. Bizim esas derdimiz evcil hayvanların dükkanlarda yaşadığı ıstırap değil. Evet, bu da bir sorun ancak ana sorun bu hayvanların kontrolsüz bir şekilde neredeyse parasını veren herkese satılabiliyor olması. Daha sonrasında bu hayvanın terkedilmesini kontrol bile demiyorsunuz. Ardından hayvanların eşleştirilmesi ya da çiftleştirilmesi nedeniyle sokak hayvanlarına yönelik problemin artmasıyla biz bu yasayı istemiştik.”

“SIRF CİNS DİYE BİNLERCE DOALRLIK HAYVAN ALMAYA GEREK YOK”

“Ancak biz artık çok büyük bir değişiklik olacağını sanmıyoruz. Belki eskisi gibi satışlar olmayacak ama aynı kişiler size katalogdan sunum yapacak. Hatta internetten hayvan seçim olanağınız olacak. Dolayısıyla popülasyonu aşağıya indirmeye yönelik bir madde değişikliği olmadı. Bu durum bizi çok umutlandırmadı ve sevindirmedi açıkçası. Ana sorunumuz bizim popülasyonu eritmekti. Hayvan bakımevlerinde bu kadar terkedilmiş hayvan varken hala satışının tamamen yasaklanmaması bir şekil sorunun giderilmemesi için yapılmış hobi tatmini oluyor. Bu kadar zavallı hayvan var onların tedavisine destek olun. Sırf cins diye binlerce dolarlık hayvan almaya gerek yok.” (DHA)

İşlettiği kafenin bir bölümünü sokak hayvanlarına ayırdı İlginizi Çekebilir İşlettiği kafenin bir bölümünü sokak hayvanlarına ayırdı Hayvan mezarlığının duygulandıran taşları İlginizi Çekebilir Hayvan mezarlığının duygulandıran taşları İBB: Mama kaplı ağaç dibi ızgara uygulamamızı İstanbul'a yayalım mı? İlginizi Çekebilir İBB: Mama kaplı ağaç dibi ızgara uygulamamızı İstanbul'a yayalım mı?

 

Loading...