Sözcü Plus Giriş

Pilates önce sağlığınıza sonra hayatınıza dokunabilir

Günümüzde hayatın yoğunluğundan sıkılan ve sağlıklı yaşam için bir adım atmak isteyenlerin ilk gözdesi pilates. Aslında her kadının bir şekilde aklına düşen ve ‘Neden ben de denemeyeyim?’ dediği, erkeklerin ise ‘Erkeğe ters!’ fikriyle olumsuz baktığı bir spor dalı… Şimdi sizi pilatesin hayatını tamamen değiştirdiği bir kadınla tanıştıracağız. Pilates Eğitmeni Burcu Vurkaç hem sağlığa hem de başarıya dair küçük ipuçlarını bizimle paylaşacak. 

Nesli Leyla ŞENOL
Güncellenme: 11:47, 03/04/2017
Pilates önce sağlığınıza sonra hayatınıza dokunabilir

Hayatın alışılagelmiş düzeninden sıkılan bir kadının pilatesle tanışmasının ve pilatesin bir kadının hayatını tamamen değiştirmesinin örneği Burcu Vurkaç. İTÜ İşletme Mühendisliği ile beraber daha öğrenci iken iştahla kurumsal hayata atılan Antalyalı bir kız. Ancak kurumsal hayatın omuzlarına çöken ağır yükü ile bir gün kendisine bir soru soruyor: Hayat bu kadar mı?

Ve bu soruyla birlikte gelen cesaret onu bir anda pilatesle tanıştırıyor. Pilates ise onu yogayla, meditasyonla, astrolojiyle ve yazarlıkla…

_w6a0860

“Herkes kendisi için güzel bir şeyler yapmalı”

32 yaşındaki Pilates Eğitmeni Burcu Vurkaç diyor ki; Kendi içimde hissettiğim boşluk, hayatıma pilatesi getirdi. Ve beni o kadar rahatlatıp hayatımın merkezi oldu ki, ben bu sporu sadece yapmamalıyım aynı zamanda öğretmeliyim. Çünkü herkes kendisi için güzel bir şeyler yapmalı.

VE BURCU VURKAÇ'I DİNLEYELİM

‘Peki pilates, meditasyon ve yoga insanın hayatına neler getirir, insan neden cesaretle hayallerinin peşinden koşmalı, bir kadın isterse nasıl başarır, Burcu Vurkaç ‘Kurumsal Aşk' kitabını neden yazdı ve bu kitapta neyi anlatıyor?' Şimdi onu dinleyelim…

asgdhjklckhhgdsad

Kurumsal hayatı bırakmaya cesaret edip kendi yolunuzda sevdiğiniz işi yapmaya karar vermişsiniz. Bu süreçte neler yaşadınız?

Öncelikle çok korktum. Türkiye'nin dev şirketlerinden birinin pazarlama alanında çalışıyordum. Çok da mutluydum. Güvenli bir işim, çok sevdiğim bir çalışma ortamım, iş arkadaşlarım ve güvenli bir rutinim vardı. Girişimciliğe dair hiçbir fikrim olmadığını düşünüyordum. Aybaşı maaş yatmazsa kiramı nasıl öderim diye endişeleniyordum. Belirsizlikten ölesiye korkuyordum. Özetle kurumsal hayatı bırakmaya cesaret etmek hiç kolay olmadı. Bu fikrin aklıma ilk düşüşü ile bırakışım arasında kocaman bir 3 sene var. Öncelikle çevremdeki herkes güvenli işimi bırakıp belirsizliğe atılmama karşı çıktı. Endişeleri ve korkutucu fikirleri ile motivasyonumu kırma yönünde konuşanlar çok oldu.

Ama ben içimden yükselen hisse tutundum. Bu his bu yola girmem gerektiğini ve her şeyin çok güzel olacağını söylüyordu. Mantığım, bu hisle çok zaman çatıştı. Ama insanın içindeki o his mantıktan çok daha değerli. Tıpkı bir tohumun, nasıl bir ağaç olacağını bilmesi gibi, o his de benim nasıl bir insan olmam gerektiğini bilip beni yönlendiriyor yaşadığım her günde. Bana düşen onu dinlemeye kulak vermek.

Pilatesle ile ilk tanışmanız nasıl oldu?

Tamamen merak! Kendimi bildim bileli hareket halindeyim. Koşmaktan, bisiklete, tırmanmaya, spor salonu egzersizlerinden, dansa, yogaya, pilatese kadar her şeyi denemeye dair heyecanlıydım. Taa ki ilk pilates dersine girmemle “Hayatımın sporu bu olmalı!” diye düşünene kadar! O günden sonra pilates benim için bir tutku oldu.

asdgfagsdgsd

Pilates, yoga, meditasyon dersleri veriyorsunuz, eğitmen yetiştiriyorsunuz, mekan işletiyorsunuz, franchise veriyorsunuz, kitap yazıyorsunuz… Peki bu tempolu hayat sizi yormuyor mu?

Yoruyor, dürüst olayım. Ne zaman iş, özel hayat veya verme-alma dengesini kaybetsem yoruluyorum. Hayatımda dengeyi çok önemsiyorum. Çünkü bence huzurun anahtarı denge! Kendiliğinden kurulmuyor, yaratılması gerekiyor. Farkındalık ve çaba istiyor. Demem o ki hayatını farkındalıkla yaşadığında insanın yapamayacağı şey yok. Yorulduğunu fark et, dinlen. İçinden çıkan yaratıcılığı fark et, üret. Hissini fark et, yolunu çiz. Hayatı dolu dolu yaşamak, farkındalığı geliştirmekle mümkün.

Kurduğunuz stüdyo BodyFit ile pilates eğitmenleri yetiştiriyosunuz. Pilates eğitmeni olmak için belli bir pilates geçmişine ihtiyaç var mı? Kimler pilates eğitmeni olabilir?

Pilates Eğitmenlik Programımız Türkiye'de sunulan en geniş kapsamlı içeriğe sahip. Bu programı tasarlarken, “Muhteşem bir eğitmen nasıl olmalı?” diye sordum kendime. Bunun altını doldurduğumda, programın altyapısını da belirlemiş oldum. Benim hedefim pilates yaptıran eğitmenler yetiştirmek değil. Öğretmeyi bilen, insan hayatına dokunabilen, dünyayı güzelleştiren, ışık yaymayı becerebilen kişiler yetiştirmek. Bu nedenle programımız çok kapsamlı ve uzun sürüyor.

Başvuran herkesi almıyoruz. Ciddi bir ön eleme sürecimiz var. Çünkü biliyorum ki bir ekip takımın en zayıf halkası kadar güçlü oluyor. Gönlünü bu işe vermek isteyen, çaba göstermeye motive kişilerle yolumuzu kesiştiriyoruz. Bu nedenle programımızı tamamlayan mezunlarımız kısa sürede ciddi başarı hikayeleri yazıyorlar. Bugün BodyFit'i Türkiye'nin dört bir yanına öncelikli olarak onlarla yaymak için yola çıktık.

adsgdasgadsga

Bu sıralar sahip olduğunuz BodyFit stüdyonuz ile Franchise vermeye başladınız. BodyFit Franchise temsilcisi olmak için ne gibi şartlar arıyorsunuz?

Dinamik, pozitif düşünen, öğrenmeye açık, enerjik, çalışkan, kendi işini kurmak isteyen aynı zamanda işletmeciliğin zorluklarına hazır olan, işletmesinin başında olacak, üniversite mezunu, markamızı taşıyabilecek ve değerlerimize sahip çıkacak girişimciler ile çalışmayı hedefliyoruz.

İnsanlar kendi işinin sahibi olabilmeleri için ne kadar bütçe ayırmaları gerekiyor?

Bizim sektörümüzde yatırım maliyeti 200 – 300 bin TL aralığında değişiyor.
Önemli iki nokta var burada:
1. Bu maliyeti ne kadar sürede geri alabiliyorsun?
2. Kurduğun iş modelin sürdürülebilir bir başarı ve kar vaat ediyor mu?
BodyFit sistemi ile yatırım maliyetini ilk yılda geri almayı öngörüyoruz. Sürdürülebilir başarısı kanıtlanmış iş modelimizle uzun yıllar sektöre ve ülke ekonomisine büyük katkılarımız olacağına eminiz.

asgsrhdfgjfgj

Bir de yoga ve meditasyon var hayatınızda?

İş hayatının yoğun stresini azaltmak için yoga ve meditasyonu, pilatesle birlikte rutinim haline getirmiştim. Ne zaman sessizleşmeye ve kendimi dinlemeye ihtiyaç duysam meditasyona sığınıyorum.

Meditasyon hayatınızda neleri değiştirdi?

Günlük rutin içerisinde beni en çok yoran şeyin zihnimdeki gürültü olduğunu fark ettim yıllar önce. Zihinsel kaos ve gürültü, adına ne derseniz deyin, insanın kendi gerçeğini görmesini ve sağlıklı karar vermesini engelleyen bir şey. Bulanık çamurlu bir su gibi düşünün bu zihni. Suyun dibini göremiyorsunuz, derinliğini anlayamıyorsunuz. Meditasyon ile zihnimdeki bu çamurun çöktüğünü, suyun berraklaştığını ve olanı olduğu gibi görebilmeye başladığımı keşfettikten sonra meditasyon benim için bir rutin haline geldi. Bu rutin sayesinde, hayatımdaki önemli kararlarımı daha rahat ve kendimden emin şekilde aldım. Sakinleştim ve huzurum arttı.

l-pilates-aletli-reformer-pilates-dersi-sinifi-bodyfitturkiye-ozel-ders-e1441183124487

Meditasyon insan hayatını değiştirir mi?

Meditasyon insanı kendisine yaklaştırır öncelikle. Kendini fark eden insan kaçınılmaz olarak değişir. Farkındalık sihirli bir şeydir. İnsanın tüm hayatını güneş gibi besler ve aydınlatır. Bu uzun bir yoldur. Yol ilerledikçe insan kendi ışığını keşfeder ve parlamaya başlar. Bu nedenle rutin meditasyon pratiğine vakit ayırmak, düzenli beslenmek kadar önemli. Kendimize olduğu kadar yaşadığımız dünyaya da borcumuz bana kalırsa.

Astroloji ve meditasyon arasında bir bağ var mı?

Klişe olacak ama “Her şey birbiriyle bağlantılı.” diyerek başlayacağım. (Gülüyor) Astroloji, evrenin düzenini, yaşamın matematiğini anlamamızı ve keşfetmemizi sağlayan bir araç. Meditasyon ise insanın kendi iç evrenini anlaması ve keşfetmesi için bir araç. Bundan 5 yıl önce bu iki aracı sentezleyerek Yeni Ay Meditasyonları yazmaya ve yaptırmaya başladım. Astrolojik etkileri analiz ederek, bu etkileri deneyimletmeye yönelik yazdığım meditasyon senaryoları çok ilgi gördü. Bugün her meditasyonumuz dolup taşıyor. Çünkü katılanlar evreni, etraflarını saran enerjiyi anlıyor. Bu enerjiyi kendilerini için nasıl kullanabileceklerini keşfediyor. Kendi hayatlarına katkıları oluyor. Çabada kalmak için motive oluyorlar. Uzun lafın kısası, evren, dünya, insan, doğa her şey birbirine görünmez bağlarla bağlı. Bize düşen bunu anlamak ve keşfetmek için çabada kalmak. Bu çaba insan hayatını inanılmaz renklendiriyor!

hvbsahfbasslkjfqopwf

Yaklaşık 1 ay önce yeni bir kitabınız çıktı. Adı ‘Kurumsal Aşk’
Kitabın hikayesinden kısaca söz eder misiniz, ne zaman başladınız yazmaya, size neler ilham kaynağı oldu?

Kitabı üç yıl önce yazmaya başladım. İki bölüm yazdıktan sonra arada tam iki yıl boşluk var. Her şeyin doğru zamanı var diye boşa demiyorlar. O iki yıl iyi ki tıkanmışım diyorum bugün. Çünkü o dönem kafamda astroloji odağında ilerleyen bir kurgu vardı. Şimdi ise astroloji, yoga, meditasyon, plaza hayatı ve aşk ile harmanlanmış, içimden çağlarcasına akan bir roman ortaya çıktı. Toplam altı ayımı aldı yazmak. Özellikle kurumsal hayatta çalıştığım dönemde yaşadıklarım, gözlemlerim, plaza hayatının “Dışı seni, içi beni yakar!” dinamikleri, aşklar, hüsranlar, özgürlük arayışı, hayatın hızı ve insan ilişkilerine dair hepimizin içinde iz bırakan çok şey ilham oldu bana. En çok da kendini gerçekleştirme arayışındaki insanlar, astroloji, yoga ve meditasyon…

Kitabınızın adı neden ‘Kurumsal Aşk’?

Kurgu plaza ortamında yani kurumsal hayatta geçiyor. Oradaki dinamikleri cesurca, lafını sakınmadan dökerken tutkulu aşklar, acılar ve mutluluk arayışı ile akıyor. İkisinin bir araya geldiği kod ismi idi benim için bu isim. Yayıncım ve proje yöneticim çok beğenince ‘Kurumsal Aşk' olarak çıktık.

kurumsal-ask-burcu-vurkac

Kitabın devamı gelecek mi yoksa başka konu ve olaylar üzerinden mi yazmaya devam edeceksiniz?

Evet, kitabın devamı gelecek. Büyük bir heyecanla akan kurgunun asıl finali ikinci kitapta olacak. Başka konu ve kurgular üzerine kafamda şekillenmiş 4 ayrı proje daha var. Zaman içerisinde hepsini yazacağım. Yazmak, benim ruhumu sakinleştiriyor. Daha iyi bir insan olma yolunda beni destekliyor. Işığımı paylaşmama vesile oluyor.

Şehir ve iş hayatı, günümüz insanının hem vazgeçilmesi hem da laneti gibi. Yarattığınız hikayede bu durum hangi yönden ele alınıyor?

Kurguda, şehir hayatında kendini hıza kaptırmış, giderek kendinden uzaklaşan ve yüzeysel ilişkiler kuran bireylerin hikayesi son derece gerçekçi, sivri, hatta zaman zaman acıtıcı bir dille anlattım. Karakterlerin hayata dair sorgulamaları, kendilerinden ve belirsizlikten kaçışları, derin ilişki arayışları, korkuları, tutkuları, hazları insanın içine dokunuyor. Çünkü hepimizden parçalar var her birinde.

Bir yandan da hızla akan kurgu içerisinde, satır aralarında hayata dair, kendini gerçekleştirme çabasında dair umut ışıkları gizli. Kitabın çokça altı çizilmiş sayfa fotoğraflarını alıyorum sosyal mecra üzerinden. Öyle mutlu oluyorum ki! Çünkü görüyorum ki hayata katkısı oluyor, bir yerde birilerine umut oluyor o ezber bozan satırlar.

Yayınlanma Tarihi:11:27,