Sözcü Plus Giriş
GALERİ Piramitlerin sırrının çözülmesi için yeni bir yöntem ortaya çıktı 15 Ocak 2018 03:21
1 Mısır'da piramitlerde yapılan yeni bir çalışma sıradışı bir sonuç ortaya koydu. Kızılötesi termografiyle yapılan çalışmada Giza'daki piramitlerde gariplik tespit edildi. Eski Mısır bilimcileri şimdi bunun sırrını çözmeye çalışıyor.
2 Mısır Eski Eserler Bakanlığı, piramitlerin sırrını çözmek için yürütülen çalışmaların ilk sonuçlarını açıkladı. Bakan Memduh el-Damadi, kızılötesi termografi ve kozmik ışınlar aracılığıyla yapılan taramanın Giza'daki Büyük Khufu Piramidi'nde (Büyük Piramit) bir gariplik olduğunu gösterdiğini söyledi.
3 2 haftalık araştırmada piramidin doğu tarafında üç sıcak taş bulundu. Sözkonusu taşlardan çıkan farklı sıcaklıklar anormalliğin göstergesi. Giza'daki bin yıllık piramitlerin haritasını çıkarmayı amaçlayan bilim insanları böylece gizli odalarla geçit ve koridorları keşfetmeyi umuyor.
4 Bir kez daha mercek altına alınan piramitin öne çıkan özellikleri şöyle: Yer seviyesinde her yönden yaklaşık 230 metre uzunluğunda olan Büyük Piramit’in boyu 146.5 metre. Her biri yaklaşık 3 ton ağırlığındaki 2.3 milyon taş bloktan inşa edilen piramidin toplam kütlesi 6.5 milyon ton.
5 Tarihi kayıtlara dayanılarak kabul edilen gerçek, dev piramidin sadece 20 yıl içinde inşa edildiği. Bu da, 20 yıl süren inşaat boyunca her gün, beş dakikada bir taş bloklardan bir tanesinin yerine yerleştirildiği anlamına geliyor.
6 Pek çok Mısır bilimci, Büyük Piramit’in, piramidin boyuyla yükselen bir rampanın yardımıyla inşa edildiğine inanıyor. Ancak piramidin boyu ele alındığında, taşları taşıyabilmek için kullanılacak böyle bir rampanın, piramidin etrafını saracak şekilde en az 1,5 kilometre uzunluğunda olması gerekirdi. Kısaca, rampanın toplam taş kütlesi, piramidin iki katına denk gelecek.