Reklamsız Sözcü

Pisa Kulesi'nin sırrı çözüldü!

1 İtalya'nın Pisa şehrinde Piazza dei Miracolide Meydanı’nda bulunan eğik yapısıyla göze çarpan Pisa Kulesi, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret ediliyor bol bol fotoğrafları çekiliyor. Karakteristik yapısı nedeniyle dikkat çeken kulenin inşası sırasında amaç eğik olması değildi.
2 Fakat üçüncü katın tamamlanmasından sonra kule ağırlık sebebiyle eğilmeye başladı. Bilim insanları da bu eğikliği merak edilen yapının nasıl yüzyıllar boyunca bu şekilde ayakta kalabildiği sorusunu yanıtladı.
3 Pisa Kulesi, 1280 yılından bu yana en az dört güçlü depremden kurtuldu. Her yıl milyonlarca ziyaretçi akınına uğrayan kule dünyanın en popüler mekanlarından biri. Peki yüzyıllardır "eğik bina" denildiğinde akla ilk gelen yapı nasıl oldu da bu şekilde ayakta kalabildi?
4 Çoğu kişi bu eğik mimarinin cevabını ararken yanıt bilim dünyasından geldi. Bilim insanları uzun bir süre yapının nasıl yüzyıllar boyunca bu şekilde ayakta kalabildiği sorusunu cevapladı. Bilim insanları kulenin yıkılmama sebebinin toprak olduğu kanaatine vardılar.
5 Başka bir deyişle kulenin eğilmesine neden olan ve Pisa Kulesi’ni çöküşün eşiğine getiren toprak, şimdi aynı sistemi korumak için kulenin çevresini sarıyor.