Pistlerin hanım ağası

Burgas adlı at bu yıl pistlerde fırtına gibi esti. Katıldığı 9 yarıştan 7’sini birinci bitirerek sahibi Sanem Kahraman’a 4.4 milyon lira kazandırdı. ‘Hanım ağa’ olarak tanınan Kahraman’ın hipodromlarda koşan 12 atı daha bulunuyor.

Pistlerin hanım ağası

HABER: CEM YILDIRIM

Ankara'da geçen hafta düzenlenen 83. Cumhurbaşkanlığı Kupası yarışını, ‘Burgas' adlı at kazandı. Burgas önce, Ulu Önder Atatürk'ün anısına düzenlenen Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'nu, jokey Ahmet Çelik ile birinci bitirdi. Bu yıl katıldığı 9 yarıştan 7'sini ilk sırada tamamlayan İngiliz safkan atın son başarısı da Cumhurbaşkanlığı Kupası oldu. Pistlerde fırtına gibi esen 3 yaşındaki atın sahibi ise ‘Hanım ağa' olarak tanınan Sanem Kahraman…

‘BURGAS, KEDİ GİBİDİR'

Eşi Fedai Kahraman ile at yetiştiriciliğinin öncü isimlerinden biri olan Sanem Hanım'ın günleri, Konya Ereğli ve İzmit'teki çiftliklerinde geçiyor. Bulgaristan göçmeni olan ailenin çocuğu olan ve 22 yıldır Adana'da yaşayan Sanem Kahraman'ın at tutkusu ise eşinden geliyor. Makine mühendisi olan Fedai Kahraman, Çukurova Üniversitesi'nde okurken arkadaşları ile hipodroma gidiyor, jokeyler ve at sahipleri ile tanışıyor, evlendikten sonra da at sahibi oluyor. Sanem Hanım, her yarışta başarılarına bir yenisi ekleyen Burgas'ı, “Kedi gibidir. Kendini sevdirir, akıllıdır, sevgi dolu ve çok uysaldır” diyerek anlatıyor.

Fedai Kahraman

BURGAS'IN JOKEYİ DE REKORTMEN

Burgas kazandığı birincilikler ile bu yıl sahibine 4.4 milyon lira kazandırdı. Sanem Kahraman'ın pistlerde koşan Big Pilot, Boateng, Garonor, Headman, Kalaycı, Lagos, Monshau, Rashomon, Sertbora, Splendid Star, To Be Famous ve Zilkale adlı atları da var. Bu atlar da şimdiye kadar 322 kez yarışa çıktı ve 41 kez de birinci oldu. Burgas ile Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı kazanan 34 yaşındaki Şanlıurfa Suruçlu olan jokey Ahmet Çelik de birçok rekorun sahibi. Çelik, üst üste 7 kez Gazi Koşusu'nu kazandı. Renk, Graystorm, Piano Sonata, Hep Beraber, The Last Romance, Call To Victory adlı atlarla da birincilik elde etti. Üst üste en fazla Gazi Koşusu kazanan Ahmet Çelik, 6 kez Gazi birinciliği bulunan Halis Karataş'ı da geride bıraktı. Gazi Koşusu'nu toplam 9 kez birinci bitiren jokey Mümin Çılgın ise bu konudaki rekoru elinde bulunduruyor.

Sanem Hanım'ın at tutkusu eşi Fedai Kahraman'dan geliyor.

 

Sanem Hanım her yarışta başarılarına bir yenisi ekleyen Burgas'ı çok seviyor.

Loading...