Premium burun estetiği nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz premium burun estetiği kavramını ünlü estetik cerrah Doç. Dr. Haldun Kamburoğlu anlattı.

Premium burun estetiği nedir?

Kamburoğlu premium burun estetiğiyle ilgili şu bilgileri aktardı; Bu sorunun cevabı için öncelikle güzellik, doğallık ve estetik kavramlarını tanımlamamız gerekir. Güzellik kavramı aslında sadece dış görünüşten ibaret olmayıp, aksine gençliğin, sağlığın, biyolojinin, estetiğin, fiziksel çekiciliğin, zekanın, harmoninin, neşenin ve kişiliğin birleşimi ve uyumudur. Estetik cerrahide, fiziksel en iyi güzellik hali hedeflenir. Bu durum kişinin kişinin mutluluğuna ve dolayısı ile genel güzelliğine olumlu olarak yansır. Özellikle yüzdeki yapılar, birbirlerine göre çeşitli oranlara sahiptirler. Temel olan bir diğer konu ise “Symmetria forma absoluta est.” yani; mutlak simetrinin, güzelliğin ayrılmaz bir parçası olduğudur.

“FİZİKSEL GÜZELLİĞİN TAMAMINI OLUŞTURUR”

Tüm bu bilgilere göre doğal yapılmış bir burun, yüzünüz ile tam uyumlu kişiye özel bir burundur. Estetik bir burun ise, çeşitli gölgeler, kıvrımlar, açılar gibi estetik detayları barındıran, kendi içerisinde tam simetrik olan sonucu tarifler. Sonuçta hem doğal hem estetik bir burun, fiziksel güzelliğin temelini oluşturur. Estetik, doğal yapılandır. Biz rinoplasti ameliyatlarında, yüzünüzle uyumlu, doğal ve estetik bir sonuç almak için ameliyat öncesi, sırası ve sonrası için belirlediğimiz üst düzey standartların tümüne Premium Burun Estetiği adını veriyoruz.

Doğal kelimesini şu şekilde de açıklayabiliriz, ameliyat sonucunda sizi tanımayan insanlar ne kadar güzel olduğunuzdan bahsediyor ancak ameliyat olduğunuzu siz söyleyene kadar anlamıyor iseler, sonuç yüzünüzle tam uyumlu olmuştur. Doğal burun, zannedildiğinin aksine standart düz burun değil, tam tersine yüze uyum sağlayacak, içerisinde tüm detayları barındıran burundur. Ancak öte yandan insanlar arasında sık kullanılan ‘estetikli' kelimesini estetik kavramından ayırmak gerekir. ‘Estetikli' kelimesi hemen daima doğal olmayan, yapıldığı anlaşılan ve yüz ile uyumlu olmamış sonuçları tarifler. Bu durumda güzel olan yakalanmayacağı gibi, mutluluk da mümkün değildir.

“TEMEL HEDEF MUTLULUK”

Tüm estetik işlemlerin en temel hedeflerinden biri kişinin mutluluğudur. Bunun sağlanabilmesi için ameliyatın özellikle bu konu ile uğraşan tecrübeli ellerde gerçekleştirilmesi kadar, ameliyat öncesi muayenede hastanın beklentilerini anlamak ve mümkün olanları detaylıca anlatmak gereklidir. Biz muayenelerimize hastamızın beklentilerini dinleyerek başlıyoruz. Daha sonra yüz, burun, burun içi ve çene muayenesini endoskop vb. gibi özel cihazlar ile gerçekleştiriyoruz. Nefes sorunu olan hastalarımıza çeşitli bilgisayarlı ölçümler ile sorunlarının nedenlerini bulup kayıt altına alıyoruz. Unutulmamalıdır ki burunun en öncelikli görevi nefes almaktır. Burun estetiği ameliyatlarında, var ise nefes probleminin eş zamanlı tedavi edilmemesi düşünülemez. Daha sonra 3 boyutlu tarayıcımız ile tüm yüzü tarayıp, çeşitli ölçümler alıyoruz. Ameliyat sonucuna en yakın sonucu, hastamız 3 boyutlu olarak muayene sırasında yaptığımız simülasyonlar ile görebilme fırsatını yakalıyor. Dileyen hastalarımız ile, daha önceden izin vermiş hastalarımızın öncesi ve sonrası resimlerine de bakıyoruz. Bu sayede hastalarımız kliniğimizden ayrılırken sonuçlarına dair akıllarında hiçbir soru işareti kalmıyor.