Rahim ağzı kanseri nasıl belirti verir?

Günümüzde çok sık rastlanan, HPV adlı virüsten kaynaklanan ve genellikle cinsel temas yoluyla bulaşan rahim ağzı (serviks) kanseriyle ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Türk Jinokoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke bilinmesi gerekenleri anlattı…

Rahim ağzı kanseri nasıl belirti verir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ateş KARATEKE

Bu belirtilere dikkat!

Rahim ağzı kanserinin işaretlerinden biri kanama, bazı kadınlarda adet dışında lekelenme şeklinde olabileceği gibi, ilişki sırasında veya hemen sonrasında fark edilen kanlı lekelenmeler şeklinde olabilir.

belirtilere-dikkat

Menopozdaki kadınlarda kanama görülmesi, rahmin iç duvarından kaynaklanan kanserleri akla getirse de rahim ağzı kanserleri de buna neden olabilir.

Önlem alın

Düzenli PAP smear testiyle hastalığın erken teşhis ve tedavisi mümkün. Hastalık erken safhada yakalandığında kolay tedavi edilebildiğinden dolayı test yaptırmayı ihmal etmemek gerek. Bilimsel çalışmalar, HPV aşılarının rahim ağzı kanserinin öncül lezyonlarını ve kanseri yüzde 90 oranında engellediğini gösteriyor.

onlem-alin

Nasıl tedavi edilir?

Tedavide iki ana yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki, cerrahi tedavi. Bazı özel durumlarda farklılıklar göstermekle birlikte erken evrede standart olarak uygulanan cerrahi yöntem; rahmin, kanserin yayılması muhtemel çevre yapılar ve lenf bezleriyle beraber çıkartılmasını kapsıyor. Bu hastaların bir kısmına, cerrahiye ek olarak ameliyat sonrasında tek başına veya kemoterapiyle birlikte ışın tedavisi uygulanması gerekebiliyor. Diğer tedavi şekli ise ameliyat yapılmadan hastanın radyoterapi ve sıklıkla eş zamanlı verilen kemoterapi ile tedavi edilmesidir. Radyoterapinin öncelikli olarak kullanıldığı tedavi seçeneği, genellikle cerrahinin uygulanamadığı ileri evredeki hastalar oluyor.

nasil-tedavi

Tedavi görenler anne olabilir mi?

Rahim ağzı kanserlerinin diğer jinekolojik kanserlerden önemli bir farkı, bu kanserin üreme çağındaki kadınlarda daha çok görülmesidir. Bu nedenle bu yaş grubunda bulunan ve çocuk sahibi olma arzusu olan hastalar için seçilecek tedavi özel bir önem gerektiriyor. Bu yaş grubundaki hastalarda sadece rahim ağzı ve lenf bezlerinin alınıp, rahim ana gövdesinin korunmasıyla sağlanabiliyor ve böylece doğurganlık devam edebiliyor.

Loading...