Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Rahim ağzı yetmezliği nedir?
Rahim ağzı yetmezliği nedir?
Günümüzde tüm doğumların ortalama yüzde 10’u erken doğumla sonlanıyor. Erken doğumun en önemli nedenlerinden biri ise rahim ağzı yetmezliği…
Yaşam 26 Temmuz 2017 - 11:36

Rahim ağzı yetmezliğinde erken tanının önemine değinen Acıbadem Altunizade Hastanesi Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Merkezi Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak, önemli bilgiler verdi.

NASIL TESPİT EDİLİYOR?

Rahim ağzının hamileliği taşıyacak kadar güçlü olmaması ve doğum sancıları başlamadan önce açılması rahim ağzı yetmezliği olarak adlandırılıyor. Rahim ağzı yetmezliğinde en önemli bulgu düşüğün hamileliğin ikinci 3 ayında (4. ay 5. ay 6. ay) ve en önemlisi ağrısız bir şekilde gerçekleşmiş olması. Çünkü rahim ağzı yetmezliği olan anne adayları bebeklerini düşürürken çok fazla ağrı hissetmiyor. Bu tablonun bir diğer bulgusu ise rahim ağzı boyunun normalden kısa olması. Bu durum vajinal yoldan yapılan ultrasonografik incelemenin yanı sıra basit ve ağrısız bir muayeneyle tespit edilebiliyor.

hamile

TEDAVİSİ VAR MI?

Medikal, yani ilaç ile tedavisi, pesser denilen plastik halkalarla tedavi veya rahim ağzı dikişi (vajinal ya da karın bölgesinden) günümüzde uygulanan ana tedavi yollarını oluşturuyor. Ortalama olarak 15-20 dakika süren bu işlemde 5 mm genişliğinde, vücutta emilmeyen özel bir dikiş malzemesi, rahim ağzının en içerideki kısmına yerleştiriliyor. Dikiş, açılan rahim ağzını çepeçevre gezerek bir torba ağzı gibi sıkıştırıyor. Böylece rahim ağzının doğumdan önce açılması önleniyor. İlk hamileliği olan veya daha önceden erken doğum hikayesi olmayan anne adaylarında ilk tercih ilaç tedavisi oluyor.