Sözcü Plus Giriş
GALERİ Ramazan'da uykuya dikkat! 16 Haziran 2016 03:41
1 Ramazanın yılın en uzun günlerine denk gelmesi oruç tutanların uyku düzenini de değiştiriyor.
2 Bu sene yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle Ramazan ayında 17 saat oruç tutuluyor. Uzun süren açlığa bir de uykusuzluk ekleniyor.
3 Uzmanlar sahurdan sonra 1,5 saat uyunmasını öneriyor ve uyku düzeninin bozulmaması için neler yapılması gerektiğini anlatıyor.
4 Yrd. Doç.Dr. Önder Kuzu, bu stresi azaltmak, günlük yaşam aktivitelerimizi sorunsuz devam ettirebilmek için dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıraladı:
5 Sahurdan sonra mutlaka bir uyku siklusu uyuyun. Bir uyku siklusu ortalama bir buçuk saattir. Uykumuz NonREM ve REM olarak iki kısımdır. NonREM uykumuzu gecenin ilk kısmında uyuruz ve bu esnada vücudumuz dinlenir.
6 Eğer sahurdan sonra uyumazsak REM evresini yeteri kadar uyuyamamış oluruz. Bu da bize sabahları yorgun ve dinlenmemiş uyanma, günlük aktivitelerimizde enerji azlığı, isteksizlik, dikkat eksikliği ve unutkanlık, gündüz artmış uykululuk olarak yansır.
7 REM uykusunu sabahları uyanmaya yakın uyuruz ve bu dönemde de beynimiz dinlenir, tazelenir.
8 Sahura kalktınız diye sabah uyanma saatinizi değiştirmeyin. Aksi takdirde uyku düzeniniz bozulur. Gece uykuya da aynı saatte geçmeye özen göstermek gerekir.
9 Gece uykusu dışında gündüz uyumayın, uzanmayın, uyuklamaya çalışmayın. Gündüz uyumanın gece uykusu üzerinde negatif etkileri vardır.
10 Gün içerisinde ne kadar uykulu ya da uykusuz olduğunuz yatma ve kalkma saatinizi etkilemesin.
11 Yatak odanızın sessiz ve karanlık olmasını sağlayın, ısısını rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın. Yatağınızda televizyon seyretme, kitap okuma gibi başka eylemlerde bulunmayın.
12 Oruç nedeniyle sizin için normal olan süreden daha fazla uyumayın veya uyumaya çalışmayın.
13 İftarda çok fazla ve ağır yemekler yememeye özen gösterin yemek yeme sürenizi uzatın, çok hızlı yemek yemeyin. İftardan sonra kahve, fazlaca çay, çikolata ve kolalı içecekleri tüketmemeye çalışın.
14 İftar sonrası mutlaka hafif egzersiz (yürüyüş) yapmaya özen gösterin.
15
16