Sözcü Plus Giriş

Reflü ve ülserden diyetle kurtulun

Günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri reflü, diğeri de ülserdir. Peki ilaç ve ameliyat dışında bu iki rahatsızlıktan beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız basit değişiklerle kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Güncellenme: 00:55, 04/02/2017
Reflü ve ülserden diyetle kurtulun

Günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından biri reflü, diğeri de ülserdir. Peki ilaç ve ameliyat dışında bu iki rahatsızlıktan beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız basit değişiklerle kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Reflü, mideyle yemek borusu arasındaki kapakçığın görevini yerine getirememesi sonucu mide asidinin özofagusa geri kaçması olarak tanımlanır. Göğüste yanma, ağıza acı-ekşi sıvı gelmesi, ses kısıklığı ve mide asidinin dokuları yıpratması sonucu yutma güçlüğü reflü şikayetlerindendir.

11

Yaşam tarzınızı değiştirin

Mide yaklaşık olarak 1 litre kadar besin depolayabilir; fazla yerseniz basınç artacağı için yemek borusuna asit kaçışı artar. Bu nedenle az, sık ve yavaş yemek yiyin.

· Kilo verin çünkü karın bölgesinde biriken yağlar mide üzerine baskı yaparak şikayetlerinizi arttırır.
· Yatmadan üç saat önce yemeyi kesin.
· Yatak başucunuzu bel hizasından başlayarak yükseltin.
· Su tüketiminizi öğün aralarına alın ve en az sekiz bardak su tüketin.
· Gün içinde 25-30 gr lif içeren sağlıklı bir beslenme programı uygulayın.
· Tok olduğunuzda egzersiz yapmayın. Haftada 3-4 kez ve 30-40 dakika kendi vücut ağırlığınızı kullandığınız egzersizleri yapın.
· Sindirim sistemini bir bütün olarak düşünmek gerekir. Eğer kronik kabızlığınız varsa, aç karnınıza keten tohumu ve zeytinyağı ya da kudret narı ve zeytinyağı karışımından bir yemek kaşığı yutup üzerine büyük bir bardak ılık su tüketin.

2

Bu besinlere dikkat!

İnflamasyon varlığında yağlı, acı baharatlı besinler, koyu çay, kahve, sıcak çikolata, asitli içecekler, çiğ soğan, nane, domates, turunçgiller ve alkol mide asit salgısını arttırarak şikayetlerin artmasına neden olur.

3

Ülseriniz varsa…

Sıklıkla mide ülseri diye adlandırılan ülserler sindirim sisteminizde oluşan yaralardır. Mide iç yüzünü kaplayan yapışkan, mide asidini nötralize edici mukozanın aşınması mide ülserine neden olur. Başlıca nedeni yapısal olarak mide asidinin fazla olması, helikobakter pilori ve kullanılan kimi ilaçlardır.

10

Omega 3 içeren balıklar ana öğünler için en iyi seçeneklerdendir. Ülser semptomlarınızı hafifletebilir.
Yeşil ve siyah çaydaki kateşinler ülser yaralarını tedavi edici etki gösterir. Çayın demli olması önemlidir.
Şeker ve beyaz un kullanılarak yapılan besinlerden, fazla tuz, trans yağ içeren besinlerden olabildiğince uzaklaşılmalıdır.