Romalı bir zengine ait 2 bin 700 yıllık iki mozaik bulundu

İzmir'in Konak ilçesinde yerin 10 metre altında ev şeklindeki bölmede, Roma dönemine ait  2 bin 700 yıllık iki mozaik bulundu.

Romalı bir zengine ait 2 bin 700 yıllık iki mozaik bulundu

İzmir emniyetinin kaçakçılıkla mücadele şubesinin ekipleri, tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Agora Ören Yeri'ne yakın, araçların giremediği dar sokaklar arasındaki bir ikametin bahçesinde kaçak kazı yapıldığı bilgisine ulaştı. Bir aylık takibin ardından belirlenen adrese operasyon düzenlendi. Tünel kazarak toprağın 10 metre altındaki tarihi kalıntıları çıkarmaya çalışan üç kişiyi yakalandı.

Polisin bilgilendirmesi üzerine İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanları bölgede inceleme yaptı. Bir kuyudan merdivenle inilen bölgede, milattan önce 753-509 yıllarını kapsayan erken Roma dönemine ait 2 bin 700 yıllık 178×171 santimetrelik iki mozaik ve 2 metre uzunluğunda 2 kaideli yivli sütun tespit edildi.

DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANDIĞI BELİRTİLDİ

Romalı bir zengine ait olduğu değerlendirilen, ellerinde horoz olan iki insan figürünün yer aldığı mozaiklerin, genellikle konutların salon kısımlarında bulunduğu, ihtişamı ve zenginliği simgelediği belirtildi.

Dünyada eşine az rastlandığı belirtilen mozaiklerin bulunduğu bölgenin koruma altına alındığı bildirildi.

Emniyete  götürülen ev sahibi A.E., kiracı M.Ç. ve H.Ş. ilk ifadelerinde, su çıkarmak için evin bahçesinde sondaj yaptıkları sırada iş makinesinin belli seviyeden sonra ilerlemediğini fark ettiklerini, bunun üzerine kazma kürekle kuyuyu kazdıklarında mozaikleri ve sütunları bulduklarını söyledikleri öğrenildi. 3 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor. (İHA)

 

Lady Gaga, House of Gucci'deki rolü için hayvanlar aleminden ilham almış İlginizi Çekebilir Lady Gaga, House of Gucci'deki rolü için hayvanlar aleminden ilham almış Dolmuşta koltuğu kırınca 77 kilo verdi İlginizi Çekebilir Dolmuşta koltuğu kırınca 77 kilo verdi

 

Loading...